Avokádo – zelený zázrak s výjimečným složením. Vyzkoušejte naše recepty a zamilujete si jej stejně jako my!
Avokádo je ovoce, ale svým složením se řadí mezi tuky. Na rozdíl od ostatních svého druhu totiž obsahuje relativně málo vody – jen asi 70 %, za to je však zdrojem kvalitních rostlinných bílkovin. Nejen z toho důvodu se doporučuje především veganům, aby jej zařadili do svého jídelníčku. A to i díky obsahu velmi cenného rostlinného tuku, který tvoří až 20 % z celkové skladby avokáda. Až 2/3 přitom sestávají z polonenasycených mastných kyselin – linolové, olejové a palmitové.
Avokádo je bohaté i na měď, hořčík, fosfor a vitamíny C, E, K, H, karotenoidy a vitaminy skupiny B. Zejména pak B1 thiamin a B6 pyridoxin, dále B3 niacin a B5 – kyselinu pantothenovou.
Kromě toho, že jej lze využít v řadě chutných a výživných receptů, má avokádo příznivé účinky na vlasy a pleť i na nervovou tkáň, jejíž příznivou funkci podporuje lecitinem a cukrem manózou. Ten zároveň snižuje i obsah krevního cukru a hladinu inzulinu v krvi. Z toho důvodu jej ocení i diabetici a také Ti, kteří se pokouší shodit nějaké to kilo. Avokádo totiž efektivně podporuje rozpouštění tukové tkáně. Vlivem svého složení zasytí na velmi dlouhou dobu, proto se skvěle hodí i pro sportovce, studenty a děti. Zkrátka úplně pro každého.
Pozor bychom si měli dávat na správný výběr druhu avokáda. K nám se dovážejí dva druhy – hladké světle zelené a tmavě zelené (nebo hnědé) s „ďubkovatým povrchem“. Vždy vybírejme tento druh, který se trefně nazývá „ready to eat“. Je měkčí, lahodnější a zpravidla není nutné nechávat jej příliš dlouho dozrávat, na rozdíl od jeho tvrdšího a světlejšího kolegy.
Avokádo je vhodné ke konzumaci, když je plod na omak trochu měkký a dužnina má příjemnou máslovou konzistenci – měla by jít snadno rozmačkat vidličkou. Potom vydrží v lednici cca 3 – 5 dní. Dužnina má tendenci po otevření hnědnout, to však není na závadu – jen to nevypadá hezky. Proti zhnědnutí působí citrónová šťáva – stačí pár kapek.
Pokud si z obchodu přinesete skutečně nezralé avokádo, které je tvrdé i po několika dnech dozrávání na čerstvém vzduchu, trochu mu pomozte. Stačí jej přidat do sáčku k jablkům a nechat při pokojové teplotě nad 15°C několik dní v klidu ležet. Jablka ve větší míře než jiné ovoce uvolňují plyn zvaný etylen, který napomáhá procesu dozrávání. Pokud Vám ale avokádo místo dozrání uvnitř zčerná, znamená to, že přemrzlo a je bohužel poté nutné jej vyhodit.
Ale dost bylo teorie, pojďme do praxe. Připravili jsme si pro Vás několik úžasných receptů s avokádem, které si Vás na první pohled získají svou jednoduchostí.
Optimální porce avokáda je cca ½ šálku denně. Tedy cca 1/3 či ½ zralého avokáda (dle velikosti).
Tak co, které z našich receptů vyzkoušíte?
Dejte nám vědět, který se osvědčil nejlépe!
Váš Krabičkujeme tým