Jak si užít čarodějnice bez výčitek?

Na 30. dubna připadá oslava oblíbené tradice pálení čarodějnic, nad jejímž hlubším významem se zpravidla příliš nezamýšlíme. To je ale škoda, protože naši předkové vnímali toto období přímo magicky a dokázali využít jeho ohromného potenciálu. Jak a v čem se od nich inspirovat?

Ačkoliv pro nás je dnes konec dubna především časem, kdy se sejdeme s rodinou a přáteli, abychom se pobavili u ohně a piva, pro naše předky symbolizoval magický přechod z temnější na světlejší a optimističtější polovinu roku. Kořeny zvyku pálit čarodějnice sahají až do dávných dob, v nichž staří Keltové v tomto období slavili svátek známý jako Beltain. Právě jeho prostřednictvím vítali a oslavovali příchod radostnějších měsíců plných slunce a dobré úrody.

Symbolika ohně a plodnosti

V tomto kontextu měl velký význam oheň, jehož mocná symbolika fascinuje i dnešního člověka, protože má v sobě zakořeněn obdiv a respekt k tomuto nezkrotnému živlu. Na Beltain Keltové ohně zapalovali pro jejich spojení s životadárnou energií, silou života a Slunce, jež mělo nadcházející období přinést. Vedle toho všeho byl také Beltain oslavou plodnosti, proto se právě v tento den spousta dvojic oddávala milování a věřilo se, že právě noc ze 30. dubna na prvního května je tou pravou pro početí potomka. Plodností se ale nemínila jen schopnost počít dítě, plodnost viděli předkové všude v přírodě, která pučela, rozvíjela se, rodila se mláďátka, což se každoročně na jaře opakuje.

V čem se inspirovat

Kromě toho všeho byla vyzdvihována ochranná a očistná síla ohně, s čímž souvisel i pozdější lidový zvyk pálení čarodějnic jako něčeho, co lidi tehdejší doby strašilo a děsilo. Připomeneme-li si symbolický i duchovní význam Beltainu, stane se pro nás 30. duben možná něčím víc než jen večerem, kdy se sejdeme s blízkými, abychom se společně poveselili. 

Můžeme se pomyslně zbavit toho, co nás tíží, každý může v tomto směru do ohně vhodit lísteček, na nějž ze sebe vypíše všechny své strasti, strachy a úzkosti, a svěří je tak všestravující a očišťující síle ohně. Společně s tím můžeme oslavit lásku, plodnost, udělat si hezký večer s partnerem a dopřát si pozornosti, kterou si třeba ve shonu běžných dní nemůžeme dovolit a naplno užít. 30. duben symbolizuje, na čem záleží, a za co je třeba být vděčný – za světlo, teplo a lásku, které jsou původcem naplnění a štěstí.

Jaký je význam vděčnosti

Když se naučíme ve všem, co nás obklopuje, vidět hlubší význam, možná si začneme života jako celku a všeho, co zahrnuje, více vážit. S takovým životním přístupem budeme den ode dne šťastnější a spokojenější. V józe pro to existuje výraz santóša, který se překládá jako spokojenost s tím, co je. Santóša neznamená rezignovanost, ale uznání skutečnosti, že některé věci není v naší moci a silách vyřešit, a proto bychom se jimi neměli zabývat, měli bychom je pustit a vážit si toho, co máme. S takovým životním přístupem se život, včetně 30. dubna, může stát úžasným dobrodružstvím a krásnou poutí i cestou bez konce.

Slavnostní jídelníček

S vděčností souvisí i přístup k vlastnímu tělu, potažmo tedy způsob stravování. Když si uvědomíme, jak je naše tělo úžasné, co všechno dokáže a dělá pro nás, nebudeme mu chtít škodit něčím, co nám sice chutná, ale po čem je nám v konečném důsledku zle. Užít si oslavy nutně nemusí znamenat se přejíst a přepít a potom se z toho všeho celý následující den zotavovat. S uměřeností a úctou ke svému tělu si můžeme v klidu dopřát, na co máme chuť, bez výčitek si užít buřty i pivo. Stačí ctít přirozenou záklopku a respektovat, když nám tělo naznačuje, že už má dost.

Užijte si krásnou magickou noc!

Váš Krabičkujeme tým