Dětská obezita stoupá!

Jak bojovat s dětskou nadváhou a obezitou? Máme pár praktických rad

Děti čím dál méně sportují, neustále sedí u počítačů, her a televize. Doba koronavirová, v níž jsme navíc nabádáni k tomu, abychom zůstávali doma, fyzické nečinnosti dětí (a nejen jich) ještě přispívá. Existuje ale řešení, jak s váhovými problémy našich maličkých bojovat: Důležité je upravit jídelníček a nastavit nějaký řád. V dnešním článku poradíme, jak na to.

Bohužel žijeme v pasivní, virtuální době. Naše děti se nehýbou v takové míře, jako jsme se hýbali my, jejich rodiče, či prarodiče. Nelítají celé odpoledne s dětmi kolem paneláků, nebo po hřišti s míčem, nelezou po stromech a místo hraní aktivních her, jako na babu, na schovávanou, nebo cukr káva limonáda čaj rum bum, volí hry v sedě u PC, tráví čas na mobilním telefonu nebo na jiných moderních vymoženostech.

„Nemůžeme jim to mít za zlé. Jsou to děti, to my dospěláci určujeme směr, kterým se ubírají,“ říká naše šéfová, Lucka Tvrdoňová (pro toho, kdo neví – majitelka Krabičkujeme, výživová poradkyně, taneční a fitness trenérka, spoluzakladatelka projektu Cvičky Onlajn). „Když se ale takhle rapidně změnilo vyplňování volného času našich dětí, našich budoucích dospělých, musí se změnit také jejich stravování,“ dodává.

Logicky by totiž měla platit rovnice: méně aktivit rovná se méně přijatých kilokalorií. Jenže ne vždy se to daří. A také samozřejmě nechceme děti trápit hlady. Takže jak na to? „Přidat pohyb a přemýšlet nad tím, jaké kilokalorie jim budeme k jídlu nabízet,“ radí Lucka.

Přemýšlejte nad tím, co dětem dáváte k jídlu

Jak dále naše šéfová potvrzuje, tak ve svých Centrech zdravého hubnutí (v Ústí nad Orlicí a v Kostelci nad Orlicí) vídá v posledních letech stále více dětí, které se již v útlém věku potýkají s nadváhou či obezitou. „Neučím jíst ani tak je, jako spíše jejich maminky, od nichž děti automaticky přejímají zvyky a kulturu stolování,“ vysvětluje. Co tedy maminkám dětí s nadváhou či obezitou klade na srdce?

  1. Snídaně je základ

Dítě by se mělo najíst do půl hodiny potom, co vstane. Snídaně by měla obsahovat všechny tři základní makroživiny, tedy bílkoviny, sacharidy a tuky. „Příkladem by mohl být žitný chlebík máznutý máslem, šunka, sýr a kousek zeleniny, nebo ovoce,“ říká Lucka. Pokud mají děti rády kaše, tak mohou snídat ovesnou či pohankovou kaši s ovocem a trochou jogurtu.

  1. Důležitá je pravidelnost

Každé dvě až tři hodiny by dítě mělo přijmout plnohodnotné jídlo. Takový přístup jednak zamezí chuti na sladké, jednak zajistí, aby metabolismus pracovat tak, jak má. Dítko si díky tomu neponese metabolické problémy, které v dospělosti končí nadváhou, obezitou a potížemi se zdravím.

  1. Se strukturou jídelníčku pomůže pravidlo tří makroživin

Při sestavování jídelníčku vhodného pro děti i dospělé Lucce často pomáhá pravidlo tří makroživin – jedná se o bílkoviny, sacharidy a tuky. Ty by vždy měly být zastoupeny v každém denním jídle. Bílkoviny najdete třeba v libovém mase a rybách, luštěninách, jogurtech (ideálně bílých, neochucených), v tvarohových a jiných pomazánkách, sýrech, kvalitní šunce; sacharidy v celozrnném pečivu, těstovinách, rýži, bramborách; zdravé tuky v oříšcích a semínkách, avokádu i olivách. Zapomínat nesmíme ani na ovoce a zeleninu, které dodají vlákninu, vitaminy a minerály. Žádná z makroživin by v dětské stravě neměla chybět, protože všechny jsou nezbytné pro správný růst, vývoj a prospívání organismu. Jakou roli hrají jednotlivé makroživiny vysvětluje naše šéfová v následujících bodech:

  • Proč jsou ve stravě dítěte důležité bílkoviny? Protože bílkovina je základní stavební složka lidského těla. Potřebujeme je ale nejen pro růst a vývoj těla, ale i mozku, dále pro schopnost regenerace a vlastní obranyschopnost. Pokud nevíte, kolik gramů bílkovin by mělo naše dítě sníst, pak se můžete řídit pravidlem 0,9 – 1 g bílkovin na 1 kg hmotnosti dítěte denně. Je také dobré mít základní povědomí o množství bílkovin v potravinách. Na většině potravin, které koupíte, je to samozřejmě napsané. U masa je to například tak, že 100 g masa nemá 100 g bílkovin, ale jen něco málo přes 20 g.
  • Proč jsou ve stravě dítěte důležité tuky? Tak například pro správné rozpouštění přijatých vitamínů, dále pro tvorbu důležitých hormonů, pro ochranu orgánů i pro tepelnou regulaci. Je ale velmi důležité zamyslet se nad tuky a tuky: Nezařazujte do jídelníčku dětí nízkotučné potraviny, ale ty klasické. Vynechte naopak tučná masa, uzeniny, různé zákusky s polevou či oplatky.
  • Jakou roli hrají v dětské stravě sacharidy? Nejsou sacharidy jako sacharidy. Naše děti je potřebují, aby měly dostatek energie, aby se dokázaly soustředit, učit se, hrát si. Zkrátka sacharidy jsou nezbytné pro správný vývoj dítěte. Sacharidy, které jsou pro děti vhodné, se nazývají komplexní a patří mezi ně například pečivo, rýže, těstoviny, luštěniny, zelenina. Nevhodné jsou naopak sacharidy jednoduché, které najdete ve sladkostech, moučnících, limonádách. Výjimkou jednoduchých sacharidů, které jsou v jídelníčku dětí vhodné, je ovoce.
  1. Zpracované potraviny do dětského jídelníčku nepatří

Vyhýbejte se polotovarům, fastfoodům, smaženým jídlům, přesoleným konzervám, sladkostem a nízkotučným potravinám. „Myslete na to, že dítě není popelnice a dávejte si záležet na tom, co mu kupujete,“ radí Lucka. Uvědomme si, že dětem nedáváme jen jídlo, dáváme jim životní směr a zdraví. „Rozhodně je lepší volba chystat dětem do školy zdravou svačinku, než jim koupit sušenku či koblihu,“ upozorňuje naše šéfová.

  1. Motivujte je k pohybu

V neposlední řadě je ohromně důležité motivovat děti k pohybu. „Vzít je na túru, na kolo či brusle, naučit je nějakou prima hru, která se dá hrát venku, a trošku je prohánět, či přihlásit na nějaký pohybový kroužek, o kterém víte, že je bude bavit,“ říká Lucka a zdůrazňuje přitom, že zdravý životní styl není pouze o jídle, ale také o pohybu. A i když jsme nyní kvůli pandemii omezení co se volného pohybu týče, pořád děti můžeme vzít na procházku do lesa nebo aspoň na cyklostezku či do ulic.

Váš Krabičkujeme tým