Jak na úzkost a deprese.

Cvičením proti úzkostem: Jak pomáhá pravidelná fyzická aktivita

Dnešní doba plná zákazů, příkazů a omezení je pro každého velmi těžká. Nemůžeme dělat to, co máme rádi, nemůžeme se plnohodnotně stýkat s těmi, které milujeme, koronavirová situace se výrazně nelepší a my můžeme vlivem toho upadat do úzkostlivých stavů hraničících s depresí. Jak poznat, kdy máte namále a měli byste si popovídat s odborníkem a jak si pomoci sami, abyste se do takového stavu nedostali?

Neléčená úzkost a deprese mohou způsobovat únavu, stres, podráždění, také neustálé starosti a nedostatek zájmu o aktivity, které nemocného dříve zajímaly – ať už je to četba nebo třeba jízda na kole. Pokud takový stav trvá nejméně dva týdny a nelepší se, je možné, že opravdu máte co dočinění s depresí a neměli byste na to zůstávat sami. Dnes již není ostuda požádat o pomoc psychologa nebo psychoterapeuta, který si s vámi o tom, co vás trápí popovídá.

Proč se nebát psychoterapie

Je samozřejmé, že s psychoterapií, podobně jako s jakýmkoliv jiným léčením, mohou být spojeny různé obavy – ohledně ceny nebo kritiky či výsměchu ostatních, kdyby se to dozvěděli. V této chvíli je třeba partnera nebo sebe podpořit a jednoznačně mu (si) říci, že deprese je nemoc jako každá jiná a člověk se přeci nemůže stydět za to, že je nemocný, protože je to něco, co neovlivní. Dále ho (sebe) můžete namotivovat a říci mu, aby si představil, jak skvěle se bude cítit a co všechno bude moci dělat, až se deprese zbaví – zmiňte konkrétní činnosti, jimž se například nyní kvůli nemoci věnovat nemůže.


Důležité je nastavit řád

Podle odborníků je důležité depresivním jedincům nastavit režim a řád, vytáhnout je z jejich apatie a dát jim tím motivaci k dalšímu pokračování. Ačkoliv i takové úkony jako jsou běžné domácí práce typu praní nebo mytí nádobí, nebo třeba nakupování či procházka, je mohou vyčerpat, je důležité, aby se jejich prostřednictvím začlenili do běžného života, protože právě ony drobné činnosti dají jejich životu opět řád a ten je propustkou k normálu. Aktivity by přitom měly být krátké a konkrétní – například vyvenčení psa, 15minutová procházka, vynesení odpadků, dostavení se na společnou večeři v tolik a tolik hodin.

Jak můžeme pomoci

Další věc, která může být velmi užitečná, je nabídka konkrétních věcí, které pro depresivního můžeme udělat. Lidé s depresí jsou totiž kvůli své nemoci vnitřně zničení a sami nevědí, co by jim pomohlo. To může zdravého partnera frustrovat, protože na své nabídky a dotazy nedostává zpětnou vazbu. Proto je místo otázky: „Mohu pro tebe něco udělat?“ lepší se zeptat: „Pomůže ti, když tě teď vytáhnu ven na vzduch?“ A takových nabídek může být klidně více. Přemýšlejte o takovém přístupu jako o bufetu, ze kterého si nemocný může vybrat, co mu bude vyhovovat, místo toho, aby s pohledem na prázdný stůl přemýšlel, co by mu mohlo chutnat.

Co dělat, abychom se nedostali až na dno

Dnes to může znít trochu pesimisticky, proto spěcháme s pozitivním závěrem. Deprese je nemoc jako každá jiná a může potkat každého. Existují ale způsoby, jimiž se proti ní můžeme bránit dříve, než nastoupí a které nám naopak mohou pomoci i v případě, že se z ní dostáváme. A nemusí se jednat přímo o depresi, i vracející se stavy úzkosti umí i s jinak zdravým a veselým člověkem pořádně zamávat. Jak jsme zmínili výše, důležité je dodržovat řád, a to i v případě, že jste se vlivem pandemie ocitli doma na home office nebo bez práce. Stanovte si, co přes den provedete a nezapomeňte do každodenního režimu zařadit pohyb.

S úsměvem a Cvičkami jde všechno lépe

Už Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř zpívali, že dělání všechny smutky zahání, a pohyb je jedním z nejlepších druhů „dělání“. Protáhne a posílí, prokrví organismus, okysličí mozek a vy se díky tomu budete cítit lépe na těle i na duchu. Pokud se připojíte k našemu programu Cvičky Onlajn, získáte kromě pravidelného pohybu i dávku legrace, pohody a dobré nálady, která je tak nakažlivá, že se vás zkrátka nebude moci pustit. V pandemii se řada lidí může cítit izolována od okolního světa, může trpět pocity smutku a osamění. Když se budeme společně scházet u televizních nebo počítačových obrazovek, kde budeme společně tančit, posilovat a blbnout, smát se, motivovat se a dělat si vzájemně radost, budeme trénovat odolnost těla i ducha a společně s úsměvem tohle podivné období přečkáme!

Váš krabičkujeme tým.