Jídlo má kalorie! Jednoduše si vysvětlíme, jak zhubnout.

Řeknu vám tajemství. Každé jídlo má kalorie! Některé jich má více a jiné méně. Takže pokud vám někdo tvrdí, že neúspěšné hubnutí je jen o hlavě, neříká pravdu. Pojďme se na to podívat trochu blíže, ale nebojte, zkusím to vysvětlit naprosto laicky.

Každý z nás potřebuje určité množství energie pro správný chod základních životních funkcí. Pro čistě bazální potřeby (dýchání, trávení, buněčná obnova…) Tuto hodnotu známe jako pojem BAZÁLNÍ METABOLISMUS (setkat se můžete s označením BMR). Liší se v závislosti na věk, pohlaví, tělesnou dispozici, hormonální regulaci atp. Energii, kterou pro tento chod potřebujeme, přijímáme z jídla.

Bazální metabolismus ale není jediná hodnota, která nám určuje množství energie, kterou bychom měli denně přijmout. Máme tu i další veličiny jako stres, zaměstnání, sportovní aktivity a jiné. A jak to vlastně funguje?

Kalorický nadbytek

Pokud přijmeme energie více, máme kalorický nadbytek. Nespotřebovaná energie se začne ukládat do zásob tuků. Kalorický nadbytek samozřejmě velmi dobře snížíme aktivním životním stylem. Čím více sportujeme, tím více energie potřebujeme. Je to logická přímá úměra.

Kalorický deficit

Pokud přijmeme energie méně, mluvíme o kalorickém deficitu. Díky němu spotřebujeme všechnu přijatou energii plus si bereme i ze zásob tuků a hubneme. Pozor bychom si ale měli dávat na příliš velký kalorický deficit. Pro zachování správných životních funkcí a dodání tělu dostatečného množství všech makroživin i mikroživin se nedoporučuje dlouhodobý kalorický deficit a už vůbec ne pod hodnotu našeho bazálního metabolismu.

Kalorická rovnováha

Pak tu máme kalorickou balanci neboli rovnováhu. Stabilní a vyvážená hodnota, díky které si váhu dlouhodobě udržíme. Doporučuje se v případě, že jste se svoji váhou a hlavně se svým zdravotním stavem spokojeni a nepotřebujete měnit své tělesné dispozice, nebo hodnoty, které by vedly například ke snižování cholesterolu, nebo ke změně poměru svaly vs tuky.

Moderní pojetí sebelásky a dopad na zdraví člověka

Dnešním trendem sociálních sítí je na jedné straně ukazování nádherných vyretušovaných těl a na straně druhé jakási normalizace obezity a vysoké nadváhy. Čím dál častěji se poukazuje na to, že nezáleží na vzhledu a zdraví můžeme být v každé velikosti. Ale je tomu skutečně tak? Jsem lektorka, výživová specialistka s poradnami hubnutí a firmou na krabičkovou dietu. Učím ženy mít se rády a cítit se dobře. Mužům pomáhám makat nejen na své postavě, ale také s jejich zdravotními problémy způsobenými právě vyšším množstvím tuku v těle. Proto nechci, aby tento odstavec zněl jinak, než ho míním. Je ale velmi důležité, aby se více mluvilo o tom, že ANO sebeláska je důležitá, ale NE vysoké procento tuku v těle v pořádku není. Vysoké množství tukové tkáně v těle je metabolicky aktivní a zánětlivé. Obézní lidé mají mnohem vyšší dispozice k onemocnění jako jsou:

  • diabetes 2. typu
  • dna
  • spánková apnoe
  • vysoký krevní tlak
  • srdeční onemocnění a další

Mít rád sebe a své tělo můžeme v každé velikosti, ale je potřeba myslet na všechna zdravotní rizika a bojovat proti nim. Začít se sportovní aktivitou, která nás bude bavit, zařadit zdravé potraviny do jídelníčku, omezit alkohol a slazené nápoje, vynechat fastfoody a začít si vařit, nebo si objednat zdravé jídlo. Je toho mnoho, co můžeme změnit a udělat tak pro své zdraví maximum.

Stejně jako vyváženou stravu, udržte si i vyvážené informace. Jídlem se nestresujte, ale dejte si záležet na tom, co jíte. Vaše tělo je váš chrám a je potřeba ho opečovávat. A jak jsme si řekli na začátku článku – jídlo má kalorie! Některé jich má více, jiné méně. Mějte přehled o tom, že přijímáte dostatečné množství této veličiny a zároveň ne nadbytečné.

Děkuji, že jste dočetli až jsem a doufám, že vám tyto informace přinesly užitek. Pokud byste chtěli spočítat optimální kalorickou hodnotu pro váš metabolismus a objednat si naše krabičky přesně s takovou kalorickou hodnotou, která je vhodná právě pro váš metabolismus, můžete se obrátit na naše odborníky v Krabičkujeme.

Vaše Lucka Tvrdoňová a tým Krabičkujeme