3 pilíře pro úspěšné hubnutí!

Cítíte se pod psa? Máte pocit, že jde vše spíše proti vám? Jste unavení, neproduktivní a mrzutí? Nedaří se vám zhubnout? Zkuste změnu! Osvojte si 3 základní pilíře pro fyzickou i psychickou rovnováhu. 

Jak už jistě víte, nic nám nespadne do klína. Pokud chceme kvalitní spánek, musíme před spaním oželet bůček, nebo modré světlo. Pokud chceme zdravé tělo, musíme lépe jíst a hýbat se, pokud chceme zatočit s úzkostmi, musíme místo sezení na gauči utíkat do přírody. Inu pojme si to to trochu rozebrat.

1. Dostatečně spát

Dlouhodobý nedostatek spánku má velmi negativní vliv na naše fungování. Co vše nám může takový nepravidelný spací rytmus nebo dlouhodobé nevyspání způsobit?

 • Zhoršení paměti
 • Výkyvy hmotnosti
 • Vysoký krevní tlak
 • Podrážděnost
 • Oslabení imunity
 • Úzkosti

Jak zlepšit kvalitu spánku?

 1. Nejezte žádná těžká jídla před spaním – díky trávení se zvyšuje tepová frekvence a naším cílem je naopak ji snížit, aby se nám dařilo usnout.
 2. Nepijte kávu ani jiné povzbuzující nápoje v pozdních odpoledních hodinách – zbytečně si tak blokujete možnost usínání. Kofein a jiné chemikálie zvyšují adrenalin v těle a to má za následek převalování, bušení srdce, nervozitu atp.
 3. Vyhněte se elektronice v posteli – jediné, čemu je vhodné se před spaním v posteli věnovat je partner, nebo kniha. To vás vždy unaví. Mobil v posteli je velké zlo z jednoho prostého důvodu. Modré světlo mate náš mozek, zhoršuje produkci hormonu melatoninu, který je důležitý pro kvalitní spánek. Odložte mobilní telefon 2 hodiny před tím, než jdete spát a uvidíte tu změnu.
 4. Zajistěte si v ložnici 3 Téčka – tento výraz nejspíš vůbec neexistuje, ale věřte mi, že tyto tři jednoduchá pravidla fungují! TMA, TICHO, TEPLOTA. Tma nám je jasná. Světelný smog zhoršuje produkci melatoninu, ticho nám je také jasné. V hluku se nedá uklidnit a tvrdě usnout. A pokud ano, s největší pravděpodobností se budeme budit. No a co ta teplota? Ta by měla být nižší, než v ostatních místnostech. Nebojte se nastavit 15 – 18 stupňů celsia. Tělo v noci regeneruje, udržuje tělesnou teplotu a tím stimuluje spalování tuků. Hlava, která je nepřikrytá by měla být chladná pro správnou mysl.

2. Zdravě jíst

Je to stále dokola. Říkám to na cvičení, říkám to v poradně zdravého hubnutí klientům, říkám to sama sobě. Pravidelný a zdravý jídelníček ovlivní celý náš život. Naše zdraví, naši postavu, naši mysl. Ovlivňuje návyky našich potomků, ovlivňuje naši planetu.

Já vím, že vy víte. Ale opakování je matka moudrosti, tak jen ve zkratce. Vyhněte se průmyslově zpracovaným surovinám. Jezte čerstvé potraviny. Vyhněte se fast foodům. Jezte kvalitní potraviny. Vyhněte se hladovění. Jezte pravidelně co 3 hodiny. Vyhněte se přejídání. Jezte menší porce a častěji. Zařaďte do svého jídelníčku ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, libové maso, kvalitní sýry, vysokoprocentní šunku, vejce, vločky… Hlavně ale dbejte na kvalitu a na pravidelnost.

3. Pravidelně cvičit

O tom bych mohla psát hodiny a hodiny. Ale nebojte, nebudu to dělat, protože to, že jste na těchto stránkách už značí, že vám sport nebo zdravý životní styl není úplně cizí cizí. Nebudu vám nutit žádné konkrétní styly cvičení, protože nic není špatně, pokud to kombinujete. Snažte se nebýt ortodoxní na jeden směr. Dělejte vše, co vás baví. Tanec, fitness, protahování, procházky. Cokoli! Nejdůležitější je, aby vás to bavilo. Jedině tak u toho vydržíte a zjistíte, jaké benefity pravidelné cvičení přináší.

 • nastolení psychické pohody
 • zlepšení fyzické kondice
 • posílení imunitního systému
 • zlepšení kardiovaskulárního systému
 • pevnější držení těla
 • více energie
 • lepší paměť
 • snížení cholesterolu
 • hubnutí a tvarování postavy

A mnoho mnoho dalšího, jako třeba nové slušivé outfity, čas jen a jen pro sebe, nový okruh přátel. A to za to stojí, no ne?

Tak teď už víte, jak se dostat do větší pohody v těchto těžkých časech a pokud jste dočetli až sem, tak vám za to z celého srdce děkuji a držím pěsti ve vaší změně!

A pokud vás oslovil odstavec o cvičení, tak se podívejte na náš fitness/taneční online program www.CVICKYONLAJN.cz

Vaše Lůca.