3 tipy pro zvládnutí negativních emocí

Naše nevědomí nám dává každý den jasné signály k tomu, abychom šli po správné cestě. Jak je poznáme a proč je ignorujeme? Proč je necháváme dojít tak daleko, až nás zastaví nějaká nemoc? Nejsme dost všímaví sami k sobě. Děláme, že signály nejsou, neexistují, nic neznamenají. Tak schválně. Poznáte je všechny?

  1. EMOCE – Je mi v této situaci dobře, nebo mi není v této situaci dobře? A pokud mi v tom není dobře, zastavím se a řeknu, tohle dělat nebudu? V tomhle setrvávat nebudu? Že ne? No tak to nám naše nevědomí asi bude muset poslat další signál. 
  2. MYŠLENKY – Ty nesnesitelné hlasy v naší hlavě, které se snažíme přehlušit nám dobře známým způsobem. Někdo přílišnou prací, někdo nadměrnou sportovní aktivitou, někdo alkoholem, někdo Netflixem nebo Tiktokem. Jakmile nastane klid, myšlenky stejně přijdou. Třeba v noci, když chcete spát. A budou hlasité. Pokud je nebudeme poslouchat, naše podvědomí bude muset poslat třetí signál.
  3. TĚLO – Nedali jsme na naše emoce, neposlechli jsme naše myšlenky. Jak jinak nás utišit a zastavit, než přes naše tělo. Bolest hlavy, páteře, kloubů, časté nachlazení, zhoršení imunitního systému, metabolické změny, kolaps organismu, autoimunitní onemocnění a tak dále! To všechno nám dává poslední možnost a poslední šanci konečně poslouchat. Jenže teď už to nebude tak jednoduché. Teď už musíme řešit náš zdravotní stav a půjde o mnohem delší cestu, než kdybychom byli doprčic vědomé bytosti a poslouchali své podvědomí.

Skvělá zpráva je, že máme úžasnou regenerační schopnost a šanci to napravit. Ale není to zbytečné? Nechat to vždycky dojít tak daleko, že nás to stojí spoustu času, peněz a bolesti?

Na své cestě jsem si našla skvělou techniku, která ještě není 100%, ale to jen proto, že ji s každou moji ignorací k sobě samé stále vylepšuji.

Zkusím vám ji stručně popsat. Mohla by být dobrým začátkem na cestě za vaším lepším zdravím fyzickým, ale i duševním.

  1. NEŽIJTE V MINULOSTI – nezabývejte se něčím, co už nemůžete změnit. Nemějte výčitky za to, že jste zareagovali jinak, než jste chtěli a nevyčítejte to ani nikomu dalšímu. Zpátky už to nevrátíte. Minulostí se poučte a pusťte ji.
  2. NEŽIVTE STRACH Z BUDOUCNOSTI – bojíte se toho, že něco, do čeho jste pustili, nevyjde? Ať už jde o vztah, projekt, nebo cokoliv jiného, tak uvědomění, že jediné, co můžete ovlivnit je TEĎ a TADY, je osvobozující. Teď pro to dělám své maximum a pokud to má být moje, tak bude. Nádech, výdech. Pusťte strach.
  3. VŠÍMEJTE SI PŘÍTOMNOSTI – ve chvíli, kdy vás přepadne výčitka z minulosti, nebo strach z budoucnosti, začněte pozorovat to, co se děje kolem vás. Např.: Běžte otevřít okno a podívejte se, jakou barvu má tráva, nebo kolik je na ulici bílých aut. Natáhněte před sebe ruku a sledujte každou vrásku kloubů z obou stran, sáhněte si na předměty kolem sebe. Jaký mají tvar, hrubost, jak jsou těžké. Vytvořte si vlastní techniku, která vás hodí do přítomnosti, ve které neexistují negativní emoce. 

Moje pocity jsou jen moje! Jediný, kdo je za ně zodpovědný, jsem já! Nikdo jiný nemůže za moji úzkost ani za moje trápení. Jen já sama ovlivním to, jak na mě působí chování druhých lidí. Někdo mě naštval? Je to moje, ne jeho. Je mi v tom dobře, není mi v tom dobře. Budu v tom setrvávat? Co můžu JÁ udělat pro to, aby mi bylo líp?

Budu moc ráda, když zkusíte nějakou z mých technik, nebo si najdete jiné, které vám pomáhají zvládat negativní emoce a vypjaté situace.

S láskou

Lucie Tvrdoňová, majitelka Krabičkujeme