Vánoce bez násilí aneb co to letos zkusit trochu jinak?
Sice nám není cizí živočišná strava. V našich krabičkách vaříme z masa, ale snažíme se o rozumnou konzumaci. Také nás překvapilo nehumánní zacházení s kapry, jehož jsme v minulosti byli svědky. No a díky naší kolegyni, kamarádce a textařce Kátě Hájkové, jsme dnes přišli s článkem, který by mohl zajímat NEjen vegany.
Vánoce jsou časem klidu, míru a lásky. Tuto pozitivní atmosféru můžeme v mnohém podpořit vlastním přístupem a chováním. A nemusí se jednat o nic složitého. I upřímný úsměv mnohdy zahřeje více než voňavé svařené víno. Pojďme si letos užít Vánoce tímto způsobem.
Ačkoliv rozhodně nelze říci, že bychom patřili k nějakým ekologickým aktivistům, zrovna tak nemůže nikdo tvrdit, že by nám starost o planetu a životní prostředí byla cizí. V letošním roce jsme po dlouhém zvažování, prozkoumávání oblasti a přípravách zavedli biologicky rozložitelné krabičky z rostlinné celulózy, které si za mírný příplatek můžete u nás již několikátý měsíc objednávat. Tímto dílem chceme alespoň nějakou mírou přispět k omezení hromadění se plastového odpadu. Podobný krok může udělat každý z nás. Na začátek úplně postačí, když začneme plasty skutečně poctivě třídit. Dalším krokem může být nošení vlastní textilní tašky na nákup a látkových pytlíků na ovoce a zeleninu. Pamatujme, že malé změny činí významné posuny. Jedna kapka se možná v moři ztratí, ale více kapek moře vytvoří.
Flexitariánství hlásá uměřenost
V souvislosti s životním prostředím se nemůžeme nedotknout také tématu zvýšené konzumace masa, jímž je dnešní společnost typická. Naše babičky rozhodně nebyly zvyklé mít maso na talíři každý den, a rozhodně ne několikrát denně. Ačkoliv v našich řadách máme jen jednoho vegana, přesněji řečeno veganku, není nám cizí uměřený přístup ke konzumaci živočišných výrobků a uznáváme rozmáhající se výživový styl, jemuž se říká flexitariánství a jehož filosofií je omezovat nadměrnou spotřebu živočišných produktů a vrátit do života uměřenost a umírněnost. S tím souvisí i velmi zajímavá aktivita Vánoce bez násilí, která upozorňuje na nehumánní chování ke kaprům, které mnohdy porušuje předpisy porážky. Naše veganská kolegyně se v rámci příprav jednoho článku dostala do kontaktu s PhDr. Terezou Vandrovcovou, tiskovou mluvčí neziskové organizace Otevři oči organizující tuto aktivitu, která nám zpřístupnila řadu zajímavých materiálů. Říkali jsme si, že by byla škoda se s vámi o ně nepodělit.
O ohleduplnější Vánoce se může zasloužit každý z nás
Aktivita Vánoce bez násilí je v podstatě informační kampaní, jejímž cílem je informovat o možnosti existence ohleduplnějších Vánoc. „Poskytujeme jednak informace o tom, jak se v předvánočním čase zachází s kapry, jak moc cítí bolest a další emoce, a přinášíme i recepty na chutná rostlinná vánoční jídla, která se bez kapra hravě obejdou,“ představuje myšlenku iniciativy Tereza Vandrovcová. K rostoucímu trendu ohleduplnějších Vánoc se můžete připojit mnoha způsoby, a to i v případě, že se nestravujete čistě rostlině. Vánoce bez násilí totiž rozhodně necílí jen na vegany, ale na všechny, kterým není lhostejné, co se kolem nich děje.
Všímejme si neetického zacházení s kapry a upozorňujme na něj
„Doporučujeme všímat si nezákonného zacházení s kapry a nahlašovat jej, třeba skrze formulář spřátelené organizace Hlas zvířat,“ informuje Tereza Vandrovcová. A co se s kapry děje, přičemž by se to dít nemělo? „Podle předpisů by měli být kapři nejdříve omráčeni ranou do hlavy a poté vykrveni, ale tento postup se až příliš často nedodržuje,“ vysvětluje Vandrovcová a pokračuje: „Jak ukázaly naše rešerše, mnoho kaprů není při usmrcování dostatečně omráčeno.“ Dalším problémem je to, že někteří prodejci (často nezkušení brigádníci) ryby z pohodlnosti vytahují z vody za žábry, což vede k poraněním. Žábry totiž nejsou stavěné na to, aby unesly celou tíhu těla. Všechno jsou to zbytečné chyby, které rybám působí jen bolest a trápení, jež vůbec nemusí prožívat. Iniciativa Vánoce bez násilí se na to snaží upozornit a zajistit tak kaprům humánnější zacházení.
Místo kapra hlíva, celer nebo i žampiony
A jak kapra na štědrovečerní tabuli nahradit? „Existuje celá řada skvělých receptů, které kapra chuťově připomínají,“ odpovídá Tereza Vandrovcová. Jedná se třeba o „Hlívu a la ryba“ nebo „Nekapra ovesného“. K bramborovému salátu se skvěle hodí i obyčejný smažený celer, žampiony nebo sójový řízek. Milovníci tradic si zase mohou dopřát skutečně staročeské vánoční jídlo, kterým je houbový Kuba nebo hrachovka.
Tereza Vandrovcová nám dokonce poskytla zajímavé recepty. Vyzkoušejte je a dejte nám vědět, jak jste si pochutnali.
Ingredience receptu:
Hlíva ústřičná, plátkové mořské řasy (nori či kombu), řepkový olej, sůl, pepř, provensálské koření, mouka, strouhanka.
Postup:
Nejprve z oleje, soli, pepře a provensálského koření vytvoříme marinádu. Touto marinádou potřeme hlívu a necháme pár hodin odležet. Z houby lehce vyždímáme olej.
Zabalíme do plátku namočené řasy (nori nebo kombu) a upevníme přepůlenými párátky či špejlemi. Poté obalíme ve veganském trojobalu (místo vejce se použije buď mouka nebo škrob s vodou a kurkumou) a osmažíme na oleji.
Ingredience receptu:
Větší celer (350g – 400g po oloupání), sáček ovesných vloček (500g), půl sáčku rybího koření, nori vločky (nejsou nutné), 2 lžíce sojové omáčky, 1/4 – 1/2 l zeleninového vývaru (např. z kostky), strouhanka, olej na smažení.
Postup:
Vločky smícháme s uvařeným nahrubo nastrouhaným celerem, směsí rybího koření, sojovou omáčkou, možno i lžící nori vloček a zalijeme zeleninovým vývarem. Necháme namočené v lednici alespoň 3-4 hodiny (nejlépe přes noc). Je třeba, aby směs byla opravdu pečlivě promíchaná (ideálně v kuchyňském robotu), aby placičky dobře držely. Poté před podáváním zahustíme strouhankou do hustoty hmoty karbanátkového těsta a tvoříme porce ve tvaru placiček nebo rybích prstů. Obalujeme ve strouhance a smažíme na minimálně centimetrové vrstvě oleje.
Kateřina Hájková
Zdroje: