Abyste zhubli, potřebujete porozumět tomu, jak funguje metabolismus. A to je jak?
Pravidelná fyzická aktivita je jedním z nejlepších způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout. Kilokalorie totiž často spalujete ještě i celé hodiny po ukončení fyzické aktivity. Protože pohyb posiluje svalstvo, které je metabolicky aktivní. Co to všechno znamená a jak to vlastně souvisí s hubnutím?
Termín metabolismus je v dnešní době velmi populární, což je způsobeno především jeho vztahem nejen k hubnutí, ale také k přibývání na váze. Čím tedy vlastně metabolismus je? Jedná se o komplexní soubor chemických reakcí, jejichž hlavní funkcí je přeměna potravy na energii. Tato činnost je rozhodující pro optimální funkci buněk, jedná se o součást procesů jako je třeba řízení hladiny glukózy v krvi a péče o zdraví srdce.
Proč metabolismus stávkuje
Určité špatné návyky a hormonální problémy mohou tyto aktivity zpomalit a snížit schopnost těla je provádět. Důsledkem toho dochází jak k poruchám zdraví, které mohou výrazně ovlivnit kvalitu vašeho života, tak i k výraznému nárůstu hmotnosti. Jak o metabolismus správně pečovat, abyste riziko těchto nežádoucích změn minimalizovali?
Jedním z hlavních klíčů ke zvýšení rychlosti metabolismu je budování svalové hmoty fyzickým cvičením a vyváženou stravou. Svaly jsou totiž ve srovnání s tukovou nebo kostní tkání metabolicky aktivnější, proto ke svému fungování vyžadují více kilokalorií a proto může posílení svalové hmoty přispět ke zvýšení celkového energetického výdeje i tehdy, kdy odpočíváte.
Hladinu glukózy v krvi ovlivňují všechny druhy potravin – organismus je metabolizuje a přeměňuje na energii. Potraviny bohaté na jednoduché cukry a rafinované sacharidy ale hladinu glukózy v krvi výrazně zvyšují, čím vzniká nerovnováha, která zpomaluje metabolismus. Chcete-li hladinu glukózy stabilizovat, vyvarujte se nadužívání cukrovinek, zpracovaných potravin, bílého pečiva, těstovin a podobných, volte raději celozrnné varianty bohaté na vlákninu a sacharidy komplexní, které dodají energii na dlouhou dobu a nezpůsobí prudký nárůst hladiny cukru v krvi.
Nedostatek spánku zpomaluje metabolismus, způsobuje nerovnováhu mezi hladinami hormonů (zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu i hormonu hladu ghrelinu), což může vést k nenápadnému přibývání na váze. I když je potřeba spánku individuální, pohybuje se od šesti do devíti hodin, cokoliv méně nebo více může v dlouhodobém horizontu škodit.
Denní spotřeba vody je jedním z nejlepších zvyků, jež si můžete osvojit pro optimalizaci metabolických funkcí. Voda neobsahuje žádné kilokalorie a je nejlepší podporou pro orgány, které filtrují odpad z krve. Denně byste měli vypít zhruba 35 mililitrů na kilogram vaší tělesné hmotnosti.
Snídaně je základ dne nejen proto, že dodá energii, z níž potom tělo až do večera čerpá, kromě toho podporuje správné fungování metabolismu. Po noci je tělo vyprahlé a vyhladovělé, začne hromadit energii a následkem toho se zhoršuje fyzická i duševní výkonnost. Jakmile mu energii zase dodáte, může se rozběhnout na plné obrátky.
Co když metabolismus nefunguje, jak má
Proč někdo hubne poměrně snadno a jinému se nedaří, ať se snaží sebevíc? Na vině může být právě zpomalený metabolismus, ať už vlivem nezdravých návyků nebo hormonálních potíží. V každém případě pokud nepřiměřeně bez zjevné příčiny hubnete, přibíráte nebo se vám naopak zhubnout či přibrat i přes opakované snahy nedaří, měli byste se poradit s výživovým specialistou nebo přímo s lékařem, kteří vám pomohou problém rozklíčovat. Cesta z potíží nemusí být tak obtížná, jak se na první pohled může zdát. Mnohdy stačí učinit drobné změny v každodenních návycích a začnou se dít zázraky, které vás překvapí. Nevíte si rady? Ozvěte se nám a my vám rádi poradíme – ať už s nastavením optimálního jídelníčku nebo pravidelné fyzické aktivity.
Váš Krabičkujeme tým