Chladnější teploty, zářivé barvy, mlha, déšť (když jej můžeme pozorovat z okna s šálkem teplého nápoje v ruce) – je tolik věcí, pro které milovat podzim. V souvislosti s nadcházející změnou ročního období je však třeba mít na paměti, že každý den můžeme učinit významné rozhodnutí, jež se příznivě nebo nepříznivě podepíše na našem zdraví a kondici. Z toho důvodu přinášíme inspiraci v podobě receptů, které podpoří obojí.
Asi už všichni víme, že to, co jíme, ovlivňuje naše prospívání stejně (možná ještě více) jako pravidelný pohyb, jemuž se věnujeme. Každodenní zajištění optimálního příjmu pro organismus esenciálních živin je klíčem k udržení energie, zdraví a silného imunitního systému, který nás nezradí ani v době epidemií či pandemií (a když přeci jen onemocníme, se silnou imunitou budou dopady nemoci méně výrazné a zotavení bude snazší a rychlejší).
Proč je svačina tak důležitá
Svačina se může zdát jako poměrně nevýznamná stravovací záležitost – hrst ořechů sem, proteinová tyčinka tam… Ve skutečnosti ale mohou představovat až 570 kilokalorií denně, což je ekvivalent čtvrtého denního jídla. Navíc „zobnutí“ mezi hlavními jídly a úmyslné svačení dodává energii a pomáhá překonat vlčí hlad. Pokud vezmeme svačení za správný konec, můžeme s jeho pomocí navíc podpořit imunitu, která začíná být s přicházejícím podzimem zvýšeně zatížená vlivem ataků bakterií a virů, které poletují vzduchem a snaží se nás dostat na lopatky.
Tipy na podzimní svačinky, co zahřejí i posílí
Přinášíme inspiraci pro podzimní svačinky, které připravíte snadno a rychle, skvěle si na nich pochutnáte a navíc posílíte obranyschopnost svého organismu. Na kterou z nich se vám sbíhají sliny? Napište nám, které recepty jste vyzkoušeli a jak vám jídla podle nich připravená chutnala!
Sladké brambory jsou nabité vitaminem A, antioxidantem, který významně podporuje sílu a prospívání imunity. Místo batátů můžete použít máslovou dýni, která chutná velmi podobně. Šálek na kostky nakrájených batátů upečte na pečícím papíře pokapané olivovým olejem (na 200°, cca 20 minut), nechte vychladnout, zabalte do pytlíku a dejte zamrazit – ve smoothie budou chutnat lépe. Podobně dejte zmrazit banán (ten nepečte, jen nakrájejte, dejte do pytlíku a do mrazáku). Zmražené ingredience smíchejte s ¾ šálkem mandlového mléka, půl šálkem řeckého jogurtu, lžící ořechového másla (mandlové, pekanové), lžičkou vanilkového extraktu, půl lžičkou mleté skořice a špetkou muškátového oříšku. Rozmixujte a vychutnejte.
Zázvor nejen řízně chutná, ale také působí jako antioxidant, který podporuje zdraví imunitního systému. Můžete si ho dopřát třeba v čaji, stejně dobře ale bude fungovat při přípravě lahodného dezertu, který s sebou na svačinu můžete vzít kamkoliv. Energetické zázvorové kuličky jsou navíc obohaceny o další významný antioxidant – o kurkumin, který je základní aktivní složkou kurkumy.
Připravte si:
2/3 šálku pražených, nesolených mandlí
2/3 šálku pražených, nesolených kešu oříšků
2/3 šálku sušených meruněk
2/3 šálku zlatých rozinek
3 lžíce mletého lněného semínka
1 a 1/2 lžičky strouhaného čerstvého zázvoru
1 a 1/2 lžičky mleté kurkumy
Špetku soli
Všechny ingredience rozmixujte, dokud nevznikne směs, která pěkně drží pohromadě. Z výsledku vytvořte kuličky (vyjde to asi na 24 kousků) a můžete se do nich pustit. Skladujte v lednici v uzavřené nádobě, takto vydrží až 2 týdny.
Přestože jsou jablka k dostání celoročně, podzim je v našich krajích tradičně sezónou, v níž se sklízejí nejčastěji. Ačkoliv si můžete připravit štrůdl nebo koláč, živiny z jablíček nejlépe využijete, když si je vychutnáte čerstvá. Dodají jak kupu vitaminů a antioxidantů, tak také vlákniny, a všechno to vás ochrání před ataky nezvaných návštěvníků, kteří chtějí narušit vaše zdraví. Když k jablíčkům přidáte rozinky a další podzimní skvost, vlašské ořechy, jídlo získá na nutriční hodnotě. Pro zahřátí přidejte špetku skořice. Postup je jednoduchý – nastrouhejte jablíčko, přidejte hrst rozinek, hrst vlašských ořechů a špetku skořice.
Přejeme vám pohodový podzim a hodně zdraví!
Váš Krabičkujeme tým.