Vánoční medové cukrování
Advent již máme v plném proudu a tak vám přinášíme recepty na lahodné vánoční dobroty. Dnes se podíváme na zoubek klasickým receptům, které trochu osvěžíme a naučíme se připravovat lahodné laskominy jako z kuchyně našich babiček, jen ve zdravém a odlehčeném provedení. Zaměříme se přitom na jednu ingredienci, bez které si vánoční pečení neumíme představit. Něco vám o ní povíme, protože si myslíme, že je vždy dobré vědět, co vlastně člověk jí a jaké to má účinky na jeho tělo. No a poté, co se seznámíme s danou surovinou, si k ní okamžitě sdělíme jednoduché a chutné recepty.
Med
Med je, kromě své specifické chuti, znám i pro své protizánětlivé účinky. I proto se při nachlazení užívá zejména v kombinaci se zázvorem a citronem ve formě čaje, který skutečně pořádně zahřeje. Původcem těchto úžasných medových vlastností jsou nejen obsažené uhličitany, ale také polyfenoly, které mohou působit jako antioxidanty. Ty představují výživný prvek, jenž chrání organismus před negativními důsledky prožívaného stresu. Med kromě toho nese odpovědnost i za posilování přirozené imunity, zlepšení trávicího procesu, snižování cholesterolu a působí rovněž i jako přírodní prevence před rakovinou tlustého střeva. To vše proto, že zvyšuje ve střevech populaci probiotických bakterií. Proto naše rada zní, slaďte medem a přidejte jej i do cukroví. Pochutnáte si a ještě navíc uděláte i něco pro své zdraví.
Lahodné medové perníčky
½ hrnku rozehřátého kokosového oleje (v pevném stavu cca 3 polévkové lžíce)
3 pořádné lžíce medu
2 pořádné lžíce karobu, nebo pravého holandského kakaa
1 vejce
2 polévkové lžíce rumu
1 polévková lžíce perníkového koření
1 čajová lžička jedlé sody
3 hrnky celozrnné špaldové mouky
1 hrnek třtinového cukru
Med a olej rozehřejeme v kastrůlku. Smícháme zvlášť sypké a mokré suroviny. Potom smícháme dohromady a vlijeme medovo-olejovou směs. Vytvoříme hladké vláčné těsto, které necháme alespoň 2 hodiny odležet v lednici. Potom rozválíme, vykrajujeme oblíbené tvary a klademe na plech vyložený pečícím papírem. Pečeme v troubě předehřáté na 150° přibližně 7 minut a průběžně kontrolujeme.
Chcete si perníčky ozdobit netradičně, jednoduše, zdravě a výborně? Rozpusťte kokosový olej s čokoládou a namočte do vzniklé polevy vždy polovinu perníčku.
Mandlovo-medová linecká kolečka
3 pořádné lžíce kokosového oleje (v tuhém stavu)
1 šálek třtinového cukru
1 šálek mletých mandlí
1 šálek celozrnné žitné mouky
1 lžička vanilkového extraktu
½ lžičky mandlového extraktu
¼ lžičky soli
¼ lžičky jedlé sody
Hoodně medu
Suroviny smícháme a vytvoříme těsto, které zabalíme do fólie a necháme alespoň 1 – 2 hodiny odležet v lednici. Poté rozválíme a vykrajujeme kolečka, která klademe na plech vyložený pečícím papírem a pečeme v troubě předehřáté na 170° přibližně 10 minut – do lehce růžového zbarvení. Pozor, celozrnná mouka je tmavá, proto se na ní propečení kontroluje poněkud hůře než u klasické mouky světlé. Skutečně tedy průběžně kontrolujte, aby se kolečka nepřipálila. Poté necháme vychladnout, mažeme medem a spojujeme.
Medovo-rumové věnečky
4 hrnky celozrnné špaldové mouky
6 pořádných lžic kokosového oleje v tuhém stavu
4 pořádné lžíce medu
1 hrnek mletých vlašských ořechů
3 vejce
3 polévkové lžíce rumu
Špetka skořice
Přibližně 1/2 hrnku třtinového cukru na obalení
Med a kokos rozehřejeme. Vytvoříme těsto, které necháme přibližně hodinu odpočinout v chladu. Pokud se nám těsto zdá moc tekuté, přidáme mouku – med má tendenci těsto činit řidším. Poté tvarujeme malé válečky, z nichž vždy dva spleteme ve věneček. Věnečky klademe na plech vyložený papírem na pečení a pečeme v troubě předehřáté na 180° přibližně 10 minut – respektive 5 minut z každé strany. Opět průběžně kontrolujeme. Věnečky necháme vychladnout, poté vždy namočíme v rumu, obalíme v cukru a necháme zaschnout.
Tak co – přesvědčili jsme vás? Vyzkoušíte med přidat do vašeho cukroví?
Dejte nám vědět, zda jste vyzkoušeli naše recepty a zda vám chutnaly!
Dobrou medovou.
Váš Krabičkujeme tým