Štola – tradiční symbol Vánoc zapůjčený od rakouských a německých sousedů.
Ačkoliv na našich českých stolech se o Vánocích objevuje zejména vánočka (recepty na skvělé vánočky v minulém článku), existuje i další druh typického pečiva, který se s touto sváteční dobou pojí. A tím je štola. Štola má svůj původ v Drážďanech, kde byla pravděpodobně poprvé upečena kolem roku 1474. Její tvar představuje Ježíška zabaleného do plenek. Podle tradice by neměla být nakrojena dříve než po bohoslužbě o Štědrém večeru. Tak lze totiž údajně ochránit dům od nemocí a neštěstí.
Jedná se o nepletenou vánočku, která se připravuje z kynutého těsta, plní se kořením, ovoňuje esencemi a dochucuje mandlemi a sušeným či kandovaným ovocem.
Jak už to tak s vánočním pečivem bývá, tradiční štola představuje doslova kalorickou bombu. Oproti české vánočce je bohatší na obsah rozinek, mandlí a dalších oříšků a kandovaného ovoce. Především je ale potírána máslem a obalována v moučkovém cukru. Cukrová krusta je společná všem druhům štol – kynutým, tvarohovým, mandlovým, marcipánovým, kakaovým i čokoládovým.
Pokud si chcete vychutnat tuto sladkou dobrotu, nemusíte se obávat velkého množství kalorií. My jsme pro vás připravili recept, který je stejně dobrý jako ty tradiční, ale o mnoho zdravější a lehčí. Vyzkoušejte sami a dejte nám vědět, jak vám zachutnal.
Na netradičně tradiční vánoční štolu budeme potřebovat:
½ kostky droždí
50 g třtinového cukru
50 g vanilkové fruktózy
200 g rostlinného tuku Alsan + na potření
700 g polohrubé celozrnné mouky – smícháme ½ na ½ špaldovou a pšeničnou
75 g mandlí
100 g kandovaného ovoce
100 g rozinek
500 ml rumu
½ lžičky skořice
½ lžičky kardamomu
50 ml rumu
Kokosový cukr smíchaný se skořicí na cukrovou krustu
Přejeme dobrou štolovanou!
Váš Krabičkujeme tým