Statek U Čadů z Libchav pro krabičkujeme.cz!

Statek U Čadů: To nejlepší z našeho regionu na váš stůl

Filozofií naší firmy Krabičkujeme je dodávat vám to nejlepší z našeho regionu. Věříme totiž, že pro naše těla je přirozené a také dobré jíst to, co se nachází tam, kde žijeme. To neznamená, že si nemůžeme dopřát pomeranče, banány, exotickou zeleninu, nebo třeba nějakou exotickou rybu, která se nikde v našem okolí nenachází. Znamená to pouze to, že produkty, které z našeho regionu vytěžit můžeme, se vám snažíme nabízet a předávat prostřednictvím našich krabiček.

To se týká i skvělého hovězího masa v bio kvalitě, které odebíráme od našich úžasných klientů. Čadovi a jejich statek tak v tomto směru představují významný článek ve filozofii, podle níž naši firmu vedeme a řídíme. Z toho důvodu jsme se rozhodli seznámit vás s ním a povědět vám něco o tom, proč a jak vznikl, jak funguje a jak to na něm vypadá. Ostatně o víkendu se přeci nekrabičkuje a tak, aby se vám nestýskalo, si můžete skvělé hovězí maso v bio kvalitě dopřát i v těchto dnech.

Vyzpovídali jsme pro vás naši klientku a dodavatelku, paní Milenu Čadovou, majitelku a provozovatelku statku U Čadů. Za poskytnuté informace i fotografie jí moc děkujeme.

Mohla byste se prosím ve stručnosti představit sebe a svou rodinu a filozofii, s níž svůj statek vedete?

Z pastviny na talíř. Žijeme v souladu s přírodou, ctíme ji a vážíme si jí. Děti vychováváme ve stejném duchu.

Jak to u Vás na statku vypadá? Kdybychom měli udělat virtuální prohlídku – jak a kudy byste nás prováděla?

Náš statek tvoří tzv. základna, kde je sídlo, bourárna a také sklady.  Hala, která byla vybudována v roce 2002 a nachází se na kopci za sídlem, slouží k ustájení skotu v zimě. Kapacita je pro 200 kusů. Chováme krávy bez tržní produkce mléka. Další nemovitostí je konírna, která slouží i k parkování zemědělské techniky.  Nyní stavíme sklad krmiv a steliv.

Co všechno chováte a co všechno v rámci statku provozujete a zařizujete?

Statek produkuje BIO krmivo (seno, jetelotravní a travní senáž) a BIO HOVĚZÍ MASO. Zemědělskou techniku a výrobu krmiv má na starosti manžel.  Obhospodařujeme téměř 300 ha zemědělské půdy.  Já obstarávám veškerý chod bourárny , práci v kanceláři a zootechnickou činnost.

 Co je třeba k získání BIO certifikátu?

V první ředě je důležité uvědomit si, zda člověk chce hospodařit ekologicky.  Není to vůbec o tom získat certifikát BIO. Pokud se chováme slušně ke svým zvířatům, nepodáváme jim žádné podpůrné látky k jejich růstu a odolnosti, hormony apod., nestříkáme na pozemky žádné pesticidy, a jiné chemické hrůzy z běžného konvenčního způsobu hospodaření, nabídne se tento BIO CERTIFIKÁT sám.  Kontrolní organizace nedá tento certifikát každému. Nejprve je důležité dokázat, zda jsme schopni tyto tzv. podmínky dodržet a po té snad přijde možnost být v tzv. přechodném období, které trvá 2 roky. Pak za přísné kontroly je možné získat certifikát BIO, který se každým rokem obnovuje.

Čím krmíte, jak se o zvířata staráte? Vyžadují si specifické druhy zvířat na vašem statku specifickou péči?

Veškerá krmiva si produkujeme sami.  Krmení našich zvířat je alchymie.  Mnoho druhů senáže a sena.  Musí se skloubit tak, aby maso bylo chuťově tak, jak má být.  Pastviny pravidelně přiséváme směsí rostlin, aby byly druhově co nejrozmanitější a zvířatům daly co nejvíce přírodních živin. Potřebujeme, aby kráva měla hodně mléka pro své tele, aby dobře rostlo. To je základ pro další fázi výkrmu, který je od jara do podzimu na pastvině.  Přikrmujeme v tomto období senem a býky i senáží.  Pastviny mají mnoho hektarů, aby dobytek hodně chodil. Systematicky mají napajedla (přírodní) co nejdále od čerstvé pastvy.  Dobytek má pak sílu, díky chození do zdejších kopců, dobré mléko od matky, aby dobře rostl, a je zdravý a není potřeba dalších preparátů, či léků.

Plemeno Aberdeen Angus. Proč zrovna ono? Čím je specifické?

Po ochutnání mnoha plemen, vyhrál jednoznačně AA.  Maso je vláčné, křehké, šťavnaté, téměř bez cholesterolu a díky systému našeho krmení má výbornou a výraznou chuť. Je velmi důležité i jeho zrání při určité teplotě, určitou dobu. Záleží na momentálním kusu, hlavně pohlaví a stáří, či ročním období.

Je těžké starat se o statek? Povězte, jak vypadá váš běžný den?

Ráno vstaneme a nevíme, kam dřív skočit…

Kolik máte v aktuální době zaměstnanců? Nebo si všechno zařizujete sami? Angažuje se celá rodina?

Máme jednoho zaměstnance a několik brigádníků. Pracuje celá naše rodina. Desetiletá dcerka tvoří již sama články do bourárny, tiskne ceníky a etikety.  Píše smlouvy a pomáhá s potřebnými pracemi. Synek (má 7 let), již začíná obsluhovat techniku a rád krmí dobytek.

Jaký máte vztah ke zvířatům obecně a jaké máte vztahy se svými zvířaty na statku?

Milujeme zvířata. Máme jich spoustu. Každá kráva má své jméno. I jalovice, které jsou určeny předem do bourárny, mají jméno. Mají u nás tak krásný život, že nelituji, že ho mají kratší.  Takový život bych přála všem kravám. Mají se u nás jako v ráji. Je to naše práce a obživa, kterou děláme s vírou a láskou. Kéž by se tak měly všechny kravky.

A my jsme velmi rádi, že máme tak super dodavatele kvalitního masa a přejeme jen a jen úspěchy a vzkvétající hospodářství.

Tým krabičkujeme