4 dobré důvody pro častou konzumaci ryb: Ne však vícekrát než 3 × týdně!
Rybí maso obsahuje velké množství kvalitních a dobře stravitelných bílkovin. Jeho pravidelná konzumace působí preventivně proti vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Látky v něm obsažené zlepšují náladu, chrání zrak a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Navíc eliminují i riziko vzniku trombózy. Zařadíte-li ryby do jídelníčku, ochráníte svůj organismus před chorobami spojenými se sníženou funkcí štítné žlázy, revmatickou artritidou, vysokým krevním tlakem, rakovinou tlustého střeva, Alzheimerovou chorobou, kornatění tepen a dokonce i před vznikem lupénky.
Potřebujete ještě další důvody, proč zařadit ryby do svého jídelníčku?
Dobře, tady jsou:
1. Aby mozek dobře fungoval
Kromě vitaminu A a B se v rybím mase nachází i vitamin D a jod, jejichž zvýšenou potřebu vykazují zejména děti. Jsou totiž nezbytné pro správný růst a vývin kostí. Obě tyto látky současně udržují mozek ve správné formě a zpomalují stárnutí. Navzdory tomu všemu se doporučuje nezařazovat rybí maso vícekrát než 3 x týdně. Zejména těhotné ženy by se měly jedení rybího masa vyvarovat, a to kvůli vysokému obsahu rtuti.
2. Vysoký obsah omega 3 mastných kyselin
Rybí tuk obsahuje prospěšné omega 3 mastné kyseliny, které mohou být živočišného nebo rostlinného původu. Ty nás účinně chrání před vznikem potíží s krevním a oběhovým systémem. Vyznavači zdravého životního stylu jistě vědí, že pro tělo je žádoucí doplňovat tuk formou tzv. zdravých tuků. Právě ty dokáží poskytnout ryby – především pak losos, tuňák, makrela, sardinky či sleď. Omega 3 nenasycené kyseliny také potlačují záněty šlach a svalů a příznivě působí na normální stav pohybového aparátu.
3. Snadná příprava
Nejideálnější a nejzdravější způsob přípravy rybího masa je příprava v páře. Lze jej ale i grilovat, dusit, či péci. Rozhodně se nedoporučuje smažení, které znehodnocuje obsažené cenné látky a dochází při něm k uvolňování látek karcinogenních. Ryby podávejme nejčastěji se zeleninovou přílohou, popř. s chlebem. Vhodné jsou i vařené brambory nebo rýže. Podle některých studií se za této kombinace z rybího masa uvolňuje aminokyselina zvaná tryptofan způsobující dobrou náladu. Mozek ji údajně v této formě velmi snadno přijímá.
4. Výborná chuť: Nezapomeňte na sůl a citron
Základem přípravy ryb sladkovodních i mořských je sůl. Ta má na výsledné chuti pokrmu největší podíl. Velkým pomocníkem proti pachuti rybiny se stává citron. Usnadňuje totiž pronikání soli do masa, čímž pohlcuje pachuť rybiny a bahnitost. Jako koření na ryby se hodí různé druhy bylinek, česnek a chilli.
A pro inspiraci přidáváme pár receptů:
Losos s dýňovou kaší
Filet z čerstvého lososa
Olivový olej
Citrónová šťáva
Stroužek prolisovaného česneku
Bazalka
Sůl
½ malé máslové dýně
Mandlová smetana
Cibule
Lososa omyjeme, osušíme a potřeme marinádou z olivového oleje, česneku, citrónové šťávy, bazalky, soli a pepře. Necháme chvíli odležet. Poté vložíme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme v troubě předehřáté na 180 °C 25 – 30 minut.
Máslovou dýni oloupeme, vybereme dužinu, omyjeme a nakrájíme na větší kusy. Vaříme do změknutí cca 20 min, poté rozmixujeme, zjemníme mandlovou smetanou, dochutíme solí a pepřem. Na závěr vmícháme nadrobno nasekanou cibuli.
Tuňáková pomazánka s ricottou
1 konzerva tuňáka ve vlastní šťávě
1 balení ricotty
2 lžíce dijonské hořčice
1 lžíce sojanézy
1 lžíce octa
Dle chuti sůl a pepř
Všechny ingredience smícháme a umixujeme do hladké konzistence. Podáváme namazané na opečeném celozrnném toastovém chlebu ozdobeném zelenými olivami.
Česnekový pstruh s mrkvovými brambory
1 pstruh
Máslo
Tymián
Česnek
Sůl, pepř, citrónová šťáva
Vykuchaného pstruha naplníme směsí másla, tymiánu, soli, pepře, citronové šťávy a prolisovaného česneku. Položíme na „lůžko“ z drobných mrkvových hranolků a bramborových plátků smíchaných s olivovým olejem, prolisovaným česnekem, solí, sladkou paprikou a tymiánem, které jsou položené na pekáčku vyloženém pečícím papírem. Pečeme v troubě předehřáté na 180 °C přibližně 30 minut.
Dobrou chuť přeje váš
Krabičkujeme tým