4 letní aktivity a proč se jim věnovat
Jednou z ohromných výhod letního období je skutečnost, že můžeme trávit spoustu času venku. A je jen na nás, jak ten čas využijeme. Každému je ale určitě jasné, že vysedáváním po otevřených restauračních či hospodských teráskách se k vysněné postavě nedopracujeme.
Samozřejmě – nic proti letním posezením! Protože ony k létu patří stejně jako vánoční stromeček k Vánocům. Na lehký letní střik nebo nějaký jemný koktejl si tam však zajděte teprve poté, co budete mít na čerstvém vzduchu odsportováno. Ona potom ta sklenka vychlazeného nápoje a porce dobrého jídla také úplně jinak chutná.
A abyste netápali a zbytečně nepřemýšleli nad tím, jak jinak ten letní čas trávit, přicházíme se 4 doporučeními mimořádně účinných a také zábavných fyzických aktivit. Nebojte se, víme, že to není nic nového pod sluncem a že o nich určitě už všichni víte.
Říká se ale, že opakování je matkou moudrosti a i my si myslíme, že není čas od času špatné si dobré věci připomínat. Jedině tak se nám totiž dostanou pořádně pod kůži a objeví se šance, že se stanou nedílnou součástí našich životu. Protože víte, co se ještě říká – že zvyk je železná košile. A jakmile se sport stane vaším zvykem, máte zpola vyhráno.
Takže? Jdeme na to?
1. Plavání
Kdy jindy než v létě, kdy můžeme v případě příznivého počasí trávit dlouhé dny u vody, je vhodnější doba na to, začít se věnovat plavání? Nejen, že si zkrátíte někdy dlouhé vylehávání na sluníčku a chytání bronzu, ale ještě navíc uděláte něco i pro své zdraví a tělo. A to už za to stojí, nebo ne?
Plaváním zapojíte velké skupiny svalů na celém těle, které jsou důležité proto, aby se nastartovalo spalování tuků. Plavejte alespoň půl hodiny a snažte se udržovat takové tempo, aby vám ve vodě nebyla zima. Jakmile se to totiž stane, znamená to, že nepálíte energii. A kromě toho můžete i nastydnout.
Další skvělou výhodou plavání je skutečnost, že při něm šetříte klouby. Z toho důvodu se hodí i pro lidi trpící nadváhou či obezitou. Kromě toho, že tělo posílíte, jej i pěkně protáhnete.
2. Kolo
Proč jezdit za vodou autem? Když není nic snazšího, než sbalit „saky-paky“ do batůžku, hodit jej na záda a vyrazit kolmo na výlet. Spojíte tak příjemné s užitečným – zasportujete si, protáhnete se a dopravíte se na místo určení. To všechno na čerstvém vzduchu.
Vyrazit můžete i na celou kolovou dovolenou. Ideálním místem pro kolové začátečníky je třeba Pálava, která sice není až tak rovná, jak se na první pohled může jevit, ale najdou se zde i mírné trasy. Takové, které zvládne i člověk netrénovaný, který není na kole příliš zvyklý jezdit.
Jízdou na kole budujete nejen sílu a fyzickou kondici, ale také vytrvalost. Tu budete potřebovat zejména tehdy, rozhodnete-li se vydat na zmiňovanou dovolenou, nebo celodenní výlet. Pokud nejste zvyklí, začínejte pomalu, volte nejprve krátké trasy a klidně si dělejte i přestávky. Začnete-li již nyní, máte velkou šanci, že se z vás do půlky léta stane schopný cyklista, kterého nepoloží ani pořádné kopce.
3. Brusle
Kolečkové brusle. In-liny. Říkejte jim, jak chcete. Důležité je, že se jedná o skvělý prostředek pro posílení fyzické vytrvalosti a kondice. Jedinou nevýhodou je, že se tento sport dá pořádně provozovat víceméně jen na cyklostezce. Těch už je ale dnes víceméně všude požehnaně, takže tuto skutečnost snad nemusíme považovat za nijak výrazné omezení.
Během bruslení zabírají především stehna a hýždě. Jedná se ale o velké skupiny svalů, které, jak jsme si říkali již v případě plavání, mají skvělý vliv na rozpohybování spalování energie z tuků. Nezapomeňte na chrániče a helmu, protože na bruslích většinou jezdíme poměrně rychle a pády v takové rychlosti nekončívají zrovna nejlépe.
4. Běh
A nestárnoucí klasika na závěr. Běh. Jeho výhodou je skutečnost, že v poměrně krátkém čase dokáže komplexně protáhnout a posílit celé tělo. Na kolo se vyplatí jít alespoň na hodinku, totéž platí o bruslích. Plavání sice nese své ovoce již po první půlhodině, ale všichni nemají bazén doma a tak je plavání vždy spojeno s nutností se někam přemístit.
Nic z toho, co bylo výše řečeno, ale neplatí pro běh. Běhat můžete víceméně kdekoliv a nepotřebujete k tomu nic víc, než odhodlání a kvalitní obuv. Navíc běh je většinou účinný již po první půlhodince.
Pokud začínáte, provozujte tzv. indiánský běh, kdy běh střídáte se svižnou chůzí. Vybírejte si ideálně měkký povrch, třeba „pilinovku“ na stadionu, nebo les či polní cestu. Jak známo, tvrdé dopady, které jsou pro běh charakteristické, zatěžují klouby. A tak je dobré vybírat takový terén, který tvrdost oněch dopadů co nejvíce minimalizuje.
Přejeme příjemné letní sportování!
Třeba se někde potkáme!
Těšíme se!
Váš Krabičkujeme tým