Boj se smutkem a únavou!

Máme pro Vás 3 jednoduché kroky, které pomohou v boji s každodenní únavou.

Také se vám stává, že ráno z postele vstáváte stejně unavení, jako když do ní večer uléháte? A to přesto, že si svůj spánkový režim hlídáte? Zůstaňte v klidu, rozhodně nejste sami. Nechuť k rannímu vstávání, obzvláště v chladných měsících, pociťuje téměř každý. Pokud vás počáteční vyčerpání v průběhu dne opustí, třeba s první kávou, můžete si pogratulovat – v takovém případě totiž patříte k té šťastnější části populace.

V opačném případě je dobré zamyslet se nad možnými příčinami vaší letargie. Jak je možné, že cítíte takové vyčerpání, přestože spíte plných 8 hodin? A v tom to právě je. Naše vitalita totiž nezávisí pouze na délce spánku, ale i na jeho kvalitě. A tu ovlivňuje řada faktorů. Pojďme si o nich něco povědět.

  1. Nevhodná skladba stravy

Ano, možná už máte proslovů na téma zdravý životní styl po začátku nového roku a nedodržených předsevzetích tak nějak po krk. Ale vydržte. Rozhodně vám nechceme kázat o tom, jak byste měli a neměli jíst. To, co se vám chystáme sdělit, je zkušenostmi prověřená a výzkumy a studiemi potvrzená skutečnost. Protože skladba stravy s kvalitou spánku souvisí. Ať už to může znít jakkoliv neuvěřitelně, je to tak.

Pokud váš každodenní jídelníček sestává převážně z průmyslově zpracovaných potravin plných chemie, tuku a cukrů, není divu, že se cítíte unavení. Taková strava totiž tělu přidává práci – špatně a dlouho se tráví. A proto energie, kterou tělu dodá, okamžitě spotřebuje na zpracování a na nic dalšího mu již nezbyde. Z toho důvodu se vyplácí sázet na přirozenost a jako hlavního dodavatele volit samu přírodu.

Současný trend v oblasti výživy je jasný – přirozenost. Přirozená strava. Ovoce, zelenina, ořechy, semena, luštěniny, obiloviny. V původní a chemicky neupravené formě. Dejte tělu to, co si žádá – doplňujte energii z přírodních zdrojů v pravidelných intervalech. Dobré výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

  1. Pitný režim

S vyváženým a nutričně plnohodnotným jídelníčkem jde ruku v ruce i dodržování pitného režimu. Určitě víme, že pocit žízně není vůbec zdravý a že bychom tedy měli pít tak, abychom jej vůbec nepociťovali. V praxi to vypadá tak, že během dne bychom do sebe měli dostat 8 – 10 sklenic vody, ovocných šťáv ředěných vodou, nebo neslazených ovocných či bylinkových čajů. Množství vody bychom měli uzpůsobit i četnosti fyzické aktivity – čím je častější, tím více bychom měli pít. Vyhnout bychom se měli slazeným perlivým nápojům plným kofeinu.

A proč že bychom vlastně měli ten pitný režim dodržovat? A jak vlastně to všechno souvisí s naší únavou? Tělo potřebuje vodu. Je dokázáno, že bez jídla jsme schopni vydržet až 40 dní. Ale jak dlouho dokážeme vydržet bez vody? Moc dlouho ne. A tak tělo, když se mu nedostává potřebné hydratace, strádá. Orgány nepracují tak, jak mají, činnost srdce se zpomaluje a my cítíme únavu a vyčerpání.

  1. Pravidelný pohyb

Ne, neděláme si legraci. Možná si v duchu říkáte, jak může pravidelný pohyb pomoci od únavy, když nás vlastně unaví ještě víc. Opak je však pravdou. Fyzická únava je totiž úplně jiná než únava mentální a psychická. Někdy se potřebujeme jednoduše zničit a pořádně se zapotit, abychom přestali přemýšlet nad tím, co nás trápí. Abychom vypnuli a pořádně se vyspali. Vsaďte se s námi, o co chcete, že po namáhavém tréninku usnete jako nemluvně a nebudou vás trápit ani špatné sny.

Naše těla nejsou uzpůsobena na sedavý způsob života. V kanceláři většinou vydržíme, s krátkými přestávkami, sedět až 8 hodin. To je skutečně dlouhý čas. Po takovém prosezeném dni jsme unavení, vyčerpaní, podráždění a jediná myšlenka je na jídlo a postel. To je ale chyba. Překonáme-li vrozenou lenost a budeme-li se alespoň 3× týdně věnovat nějaké fyzické aktivitě, uděláme dobře nejen svému tělu, ale i duši. Víte, co se říká – ve zdravém těle zdravý duch. A neříká se to nadarmo.

Přestaňte se trápit únavou, která vás ubíjí od rána do večera. Každý problém má svou příčinu – stačí jí najít a vyřešit. Podobně to funguje i s vyčerpáním. Zkuste postupně změnit své stravovací a pohybové návyky a sami uvidíte, jak dobře se budete cítit.

S rostoucí kondicí se vám vrátí úsměv na tváři a dobrá nálada. Na uslzená unavená rána si po pár týdnech či měsících ani nevzpomenete. Princip je velmi jednoduchý – když nebude tělu ani mysli nic scházet, nebudou mít důvod ke strádání a smutku. Projeví se to tak, že vám ze srdce spadne ohromný kámen a budete moci znovu volně a svobodně dýchat.

Za zkoušku to rozhodně stojí, nebo ne?

Váš Krabičkujeme tým