Čtyři „P“ proti bolestem zad
Hektický životní styl charakterizovaným nadbytkem práce, nedostatkem pohybu a spánku, je typický jedním nepříjemným fenoménem a tím je bolest zad. Někdy se z ní mohou vyvinout vážné problémy, jako je třeba vyhřezlá plotýnka, jindy se ale může jednat jen o důsledek špatné ergonomie, zkrácených nebo ochablých svalů a stresu.
Pokud máte pocit, že na svých bedrech nesete tíhu celého světa a že vás kvůli tomu pořád tak šíleně bolí, je nejvyšší čas zvolnit. Najděte si každý den chvilku pro sebe, začněte odpočívat a věnovat se věcem, které vás uklidňují a naplňují. Zdraví máme jen jedno a nevyplácí se ho zanedbávat a přehlížet varovné signály, které tělo vysílá. Dejte šanci našem čtyřem „P“ a zaslužte se sami o to, aby vás problémy s bolestí zad opustily. Tušíte-li, že se může jednat o něco vážnějšího, neodkládejte návštěvu fyzioterapeuta nebo lékaře. Pamatujte: Zdraví máme jen jedno! A jaká jsou naše čtyři „P“?
Je doba, kdy mnoho lidí tráví většinu pracovních dní vsedě za počítačem nebo vestoje za pultem či výrobní linkou. Ať tak či tak, jedná se o statickou polohu, která zvýšeně zatěžuje kosti, klouby i svaly, jež byly stvořeny k pohybu. Pokud potom z práce zamíříme přímo na pohovku, kde zaujmeme další statickou polohu – leh – nemůžeme se divit, že nás všechno, a zejména záda, bolí. Když se neprotáhneme, tělo začne přejímat špatné postavení, to se s každým dnem zhoršuje, potíže se kumulují, nabalují na sebe a jednoho dne můžeme mít vážný problém.
Proto bychom neměli zapomínat na pravidelné protahování. Zkusme se protáhnout každé ráno, když vstaneme z postele, každých 45 minut, co sedíme za pracovním stolem, i večer, když přijdeme unavení a vidíme se na gauči. Tělo nám to vrátí i s úroky. Pokud nevíte, jak se správně protáhnout, inspirujte se naším programem CvičkyOnlajn, kde máte k dispozici nejen protažení po každé lekci, ale také speciální lekce věnující se protažení jak jógovému, tak i klasickému ve smyslu strečinku. Potkáte se tam s naší šéfkou, která je zakladatelkou tohoto programu.
Vedle protahování je třeba myslet i na to, že střed těla, neboli core, potřebuje posílit. Právě střed těla, hluboké vnitřní svalstvo obalující páteř ze všech stran, podporuje její funkčnost, která se odráží na kvalitě každodenních pohybů. Protahování jí dodá pružnost, ale posilování jí dodá sílu a odolnost. Pro zdravý pohyb bez bolesti potřebujeme obojí.
Obojí dodá jóga, která posiluje svaly oslabené a protahuje ty zkrácené. I s tou se můžete v programu CvičkyOnlajn setkat, vedle ní máte k dispozici také Jóga HIIT workout, což je dynamické intervalové cvičení využívající prvky z jógy k budování síly, pružnosti, vytrvalosti a celkové kondice. Podle jógové filosofie je člověk tak mladý, jak mladou má páteř. A v tom tkví cenná moudrost.
Protahováním a posilováním se svaly krásně natahují, umožňují vám vzrůstat za temenem hlavy vzhůru a držet správné rovné postavení. Když se naučíte odtlačovat od chodidel, vnímat na nich tři body opory (pata, kloub pod palcem a palec, kloub pod malíkem), zapojíte střed těla jen při chůzi nebo vsedě. Když se budete soustředit na kontakt chodidel se zemí, tělo se podle nich srovná a nedovolí vám deformovat přirozený postoj. Pánev se dostane do neutrální polohy, žebra se přiblíží k sobě a zamíří dolů, brada se přitlačí k hrudní kosti, páteř dostane správné a přirozené zakřivení. Myslete na to každý den. Vnímejte kontakt chodidel se zemí. Nehrbte se. Otevřete hrudník a vykročte do dalších dní směle a sebevědomě.
Pokud nepatříte mezi fanoušky jógy, můžete samozřejmě na posílení středu těla zapracovat mnoha jinými způsoby. Všechna cvičení, která na Cvičkách prezentujeme, vás učí zapojovat hluboké vnitřní svalstvo, jehož funkčnost je pro zdravý pohyb bez bolesti nezbytná. Ani to nejúčinnější cvičení ale nesplní svůj účel, nebudete-li se mu věnovat s železnou pravidelností. To znamená minimálně třikrát týdně. Minimálně. Ideální je se alespoň denně protáhnout. Jedině tak začnou svaly správně reagovat, jedině tak mezi jednotlivými cvičeními nebudou chátrat a usínat na vavřínech. Pravidelnost je pro úspěch vašich snah nezbytná. Je lepší si denně zacvičit třeba jen půl hodiny než se jednou týdně pořádně zničit. Tudy cesta nevede.
Váš Krabičkujeme a CvičkyOnlajn tým