Burčák – Tak trochu jiný alkohol, který léčí.
Ano skutečně, i alkohol může být zdravý. Důkazem toho je nápoj, který je s podzimem spjat stejně neodmyslitelně, jako svařené víno či punč se zimou a Vánocemi. Na rozdíl od nich však burčák kromě velmi nízkého procenta alkoholu obsahuje i celou řadu látek s doslova blahodárnými účinky na náš organismus.
Alkohol po cvičení ne, existuje však výjimka.
Rozhodně Vás nechceme nabádat k pití alkoholu. To by nás, jako zapřisáhlé fitnessky, ani nenapadlo. Jak totiž víte, alkohol kromě toho, že je velmi kalorický, odvádí do ztracena výsledky veškerého cvičebního snažení, je-li konzumován bezprostředně po něm. Proto si místo půl litru piva či dvojky vína po cvičení raději dopřejte pořádnou večeři bohatou na bílkoviny a tuky. Ideálním se v tomto směru jeví třeba salát s jogurtovým dresinkem a kuřecím masem, nebo ve vegetariánské variantě mozzarella s rajčaty, nebo ve veganské variantě tofu s grilovanou zeleninou posypanou ořechy.
Všeho s mírou – i burčáku.
V případě burčáku se však o své těžce vydřené křivky skutečně nemusíte obávat. Kalorie sice také obsahuje, avšak takové, které se téměř okamžitě vstřebají. Burčák je totiž mimořádně snadno stravitelný. Samozřejmě i zde platí, že nic se nemá přehánět. Pijte burčák, ale s mírou. Jedině tak totiž Vašemu tělu dodá přesně to, co dodat má a co je potřeba. Proto babský recept, který praví, že byste burčáku měli vypít tolik, kolik krve Vám koluje v žilách, neberte moc vážně. Dnešní odborníci tvrdí, že je zdraví prospěšné pít ho po malých dávkách. Což ostatně obecně platí i při správném dodržování pitného režimu – pít často a po malých dávkách tak, abychom ledviny ušetřili nepřiměřené zátěže.
Burčák, nebo částečně zkvašený vinný mošt?
Označení burčák může nést pouze nápoj, který byl vyroben z českých hroznů. Jedná se tedy o originální český produkt. Termínem částečně zkvašený vinný mošt se pak označují moky zahraničního původu – z hroznů, které nejsou české. Burčák se pije bílý či červený a k dostání bývá většinou od konce srpna až do konce listopadu. Na sklonku léta se začínají objevovat nápoje z maďarských hroznů, tedy vinné mošty. Pravý český burčák si můžete vychutnávat zpravidla od začátku září.
Kdy je ten pravý čas?
Burčák je nápoj, který se kvašením stále vyvíjí. Každé stádium má své nadšence. Časem, kdy je burčák připraven ke konzumaci, je okamžik, kdy se obsah cukru, alkoholu a aktivní kvašení dostanou do vyváženého poměru. V této fázi, na níž jsou vinaři schopni čekat i dlouho do noci, chutná burčák příjemně sladce a je téměř bez alkoholu. Ten se postupně vlivem množení kvasinek vyšplhá až na 6 – 7 %, což má vliv i na chuť burčáku. V ideálním případě není ani sladký, ale ani trpký – něco mezi. Odborníci se shodují v tom, že burčák, na němž si chcete pochutnat, by neměl být starší než 3 dny.
Burčák a zdraví
Jak již bylo výše řečeno, burčák obsahuje řadu zdraví prospěšných látek. Které to jsou?
Tedy tiamin, který příznivě působí na činnost srdce, kyselinu nikotinovou s pozitivním vlivem na nervové a kožní poruchy, vitamin B5 neboli kyselinu pantotenovou chránící zažívací trakt a sliznice.
Díky nim burčák představuje rychle vstřebatelný zdroj energie, jehož protipólem jsou limonády s umělými sladidly. Lze jej použít i v případě průjmových onemocnění vzniklých po užívání antibiotik, protože má schopnost obnovovat střevní mikroflóru.
To se pozitivně odráží na všech metabolických procesech.
Všechny příznivým způsobem působí na lidské zdraví, protože mu dodávají energii pramenící přímo ze samého nitra přírody. Z lahodných a blahodárných hroznů vypěstovaných v končinách, kde jsme vyrostli. Je obecně známo, že konzumace produktů pocházejících z domácí země prospívá zdraví mnohem více než konzumace z dovozu.
Červená barviva antokyany, která se vyskytují v modrých odrůdách révy, chrání cévy, zpomalují růst rakovinných buněk a zlepšují zrakové schopnosti v nestandartních světelných podmínkách.
Flavonoidy, vyskytující se ve slupkách bílých odrůd, pozitivně působí na cévní soustavu.
Chrání tělo před bakteriálními a virovými onemocněními. Jejich přehnaná konzumace však způsobuje bolest hlavy.
Brání tělo před škodlivými volnými radikály.
Jak je vidět, v případě burčáku opravdu můžeme nad mizivým množstvím alkoholu přimhouřit jedno oko. Možná, že i obě. Budeme-li jej pít přiměřeně, zajistíme svým tělům v přirozené formě dostatečné množství látek nutných pro jeho správné fungování. Měli bychom vědět, že podle odborníků se za optimální denní dávku u mužů považuje cca ½ litru burčáku, u žen o něco méně.
Tak co, dáte si dnes po večeři sklenku burčáku?
Dejte si. A přečtěte si u toho naše články 😉
Váš Krabičkujeme tým