Emoční jedení: Jak ho rozpoznat a jak ho zvládnout

Emoční jedení je téma, které se týká více lidí, než bychom si mohli myslet. Kolikrát jste sáhli po čokoládě po náročném dni v práci? Nebo jste se přistihli, že si dáváte „něco malého na zub“ jen proto, že jste unavení, smutní nebo naštvaní? Emoční jedení není o hladu. Je o emocích, které se nevědomky snažíme „zajíst“. Jak ho ale rozpoznat a především zvládnout?

Co je to emoční jedení?

Emoční jedení je stav, kdy používáme jídlo jako prostředek ke zvládání emocí. Může se jednat o stres, úzkost, smutek, osamělost, ale i radost nebo nudu. Problémem je, že jídlo nám sice na chvíli přinese pocit úlevy, ale dlouhodobě nevyřeší příčinu našich pocitů. Navíc může vést k přejídání, výčitkám a zhoršení vztahu k jídlu i k vlastnímu tělu.

Jak rozpoznat emoční hlad?

Rozlišit emoční hlad od toho fyzického není vždy jednoduché, ale existují určité znaky, které vám mohou pomoci:

  1. Přichází náhle. Emoční hlad se objeví zničehonic a je intenzivní. Fyzický hlad přichází postupně a dá se odložit.
  2. Touha po konkrétním jídle. Nejčastěji jde o sladké, slané nebo tučné potraviny, které poskytují okamžitý pocit uspokojení.
  3. Není spojený s hladem. Cítíte chuť na něco i přesto, že jste nedávno jedli a fyzicky hlad nemáte.
  4. Jíte automaticky. Jíte bezmyšlenkovitě, často až do stavu nepohodlí nebo přejedení.
  5. Výčitky po jídle. Po konzumaci jídla se dostavují pocity viny, studu nebo lítosti.

Proč k emočnímu jedení dochází?

Jídlo často funguje jako „nástroj na zvládání emocí“. Už od dětství jsme vedeni k tomu, že sladkost nás odmění nebo utěší. Emoční jedení se může stát způsobem, jak se vyhnout nepříjemným pocitům, jak potlačit stres nebo jak si přinést rychlou dávku radosti a pohody.

Jak zvládnout emoční jedení?

Zvládnutí emočního jedení není o striktních zákazech, ale o porozumění vlastním emocím a naučení se je zdravě zvládat. Zde je několik tipů:

  1. Identifikujte spouštěče. Zapisujte si situace, kdy máte chuť na jídlo, přestože nejste fyzicky hladoví. Je to stres v práci? Samota večer? Nuda? Když zjistíte, co vás k jídlu vede, můžete na tom začít pracovat.
  2. Zaměřte se na alternativní způsoby zvládání emocí. Místo toho, abyste sahali po jídle, zkuste jiné aktivity:
    • Procházka na čerstvém vzduchu
    • Krátké cvičení nebo protahování
    • Psaní do deníku
    • Relaxační techniky jako dechová cvičení nebo meditace
    • Zavolat kamarádovi nebo blízké osobě
  3. Jezte vědomě. Zkuste jíst pomalu, vnímat chuť a vůni jídla, soustředit se na každý sousto. Pomůže vám to rozpoznat, kdy jste skutečně sytí.
  4. Nesnažte se být dokonalí. Je v pořádku si čas od času dát něco dobrého. Důležité je, aby to nebylo způsobem, jak uniknout emocím.
  5. Vyhledejte podporu. Pokud máte pocit, že emoční jedení nezvládáte sami, nebojte se vyhledat odborníka (psychologa, výživového poradce nebo jinou formu podpory).

Malé krůčky k velké změně

Zvládnutí emočního jedení není snadné a nevyřeší se přes noc. Je to proces, který vyžaduje trpělivost a porozumění sobě samým. Pokud se vám podaří rozpoznat, kdy jíte kvůli emocím a ne hladu, jste na dobré cestě. A nezapomeňte, nejde o dokonalost, ale o pokrok.

Autorka článku
Lucie Tvrdoňová, Krabičkujeme s.r.o.