Jak bojovat s podzimní depresí

Podzim je roční období, které je pro mnohé z nás jednoznačně spojené s melancholií, smutkem a nevysvětlitelným pocitem smutku. A není se co divit. Dny se zkracují, teploty klesají a slunce se skrývá za hustými mraky. Brzy se stmívá a v deštivém počasí se nechce ven ani našim čtyřnohým mazlíčkům. Ale co si budeme povídat, podzim má své kouzlo. Barevné listí, teplé svetry a lahodné horké nápoje. Toto období může být krásné, pokud víme, jak se vypořádat s některými jeho úskalími. Zvláště se to týká podzimní deprese a úzkosti. Tak pojďme na to společně.

Podzimní depresi často ovlivňuje nedostatek světla, což může narušit naše biologické hodiny a vede k pocitům smutku a úzkosti. Požádala jsem vás, své klienty a sledující mého Instagramu, abyste mi napsali své pocity z tohoto ročního období. Sešlo se mi ke stovce příběhů a já vám za ně děkuji. Z řádků, které jsem četla až mrazí. Jindy veselé a pozitivní bytosti, na podzim unavení, bez energie, zcela ztrácejíc chuť do života.

Jedním z nejlepších způsobů, jak bojovat s podzimní depresí, je světlo.

Myslím tím přirozené sluneční světlo. Pokud můžete, snažte se trávit více času venku, když je slunečno. I když je chladno, svěží vzduch a přirozené světlo mohou zlepšit vaši náladu. Vím, že podzim svádí k tomu, zalézt si pod deku s horkým nápojem, zajímavou knížkou, nebo veselou komedií a to je naprosto v pořádku. Ale jakmile je dostatek denního světla, nebo sluníčka, běžte ven a načerpejte životní energii z míst, která mají obrovskou sílu. Z přírody.

Nedostatek denního světla ovlivňuje mnoho tělesných funkcí, včetně hormonální rovnováhy a přirozené tvorby vitaminu D. Jeho nedostatek se projevuje poruchami spánku, pocitem únavy, nesoustředěností a podrážděním. Letos jsem byla s kamarádkou na cestách po Islandu. Povídaly jsme si s místními o tom, jak málo slunečních dní mají (v minulém roce pouze 5 slunečních dní) a jak silnými depresemi trpí obyvatelé severských zemí. Není divu. Tma, chlad a nedostatek slunečního záření je spouštěč duševní nepohody. My máme to štěstí, že nepřicházíme o světlo úplně. Tak ho využívejme. Můžete si také koupit vitamín D3 společně s K2. Podpoříte tak jeho dostatek. Já si pravidelně kupuji tento.

Další strategií, kterou doporučuji, je pravidelný pohyb.

Cvičení vyplavuje endorfiny, hormony štěstí, které mohou zlepšit náladu a snížit úzkost. Nemusíte se přitom chodit trápit do fitka. Stačí pravidelné procházky v přírodě, jóga, nebo třeba jízda na kole, pokud je sucho. Nebo nějaké veselé cvičení doma u otevřeného okna, nebo na terase, pokud je to možné. Zkusit můžete třeba náš program Cvičky Onlajn. Tam si vždycky vyberete tu pravou lekci. Navíc zlepšíte svoji kondici a náladu.

A co můžete dělat dál? Zdravá strava!

Podzim je obdobím bohatým na ovoce a zeleninu, tak proč toho nevyužít? Jablka, hrušky, dýně, brambory, mrkev, celer… Všechny tyto plodiny jsou plné vitamínů a minerálů, které nám mohou pomoci zvládnout podzimní melancholii. Když budete využívat sezónních potravin a darů přírody, zlepšíte tak své zažívání, zrychlíte metabolismus a podpoříte tím i hubnutí. Tím zvýšíte své sebevědomí a dostanete se do psychické pohody.

Poslední, ale neméně důležitou radou je, že je v pořádku vyhledat pomoc.

Pokud se cítíte příliš smutní nebo úzkostní, nebojte se obrátit na odborníka. Terapeut, psycholog, přátelé, rodina. Je důležité mít někoho, s kým se o své pocity podělíte. Už jen to, že se budete mít komu svěřit, vám pomůže vaše pocity pojmenovat a lépe se s nimi vyrovnat.

Podzim může být náročnější období, ale nezapomínejme, že má své kouzlo. Barevné listí na stromech, hřejivé slunce na obličeji, teplý šálek čaje v ruce. A s těmi správnými nástroji a strategiemi můžete podzim přijmout s otevřenou náručí a radovat se z jeho krásy, aniž byste se museli cítit smutně nebo úzkostně.

Tak co? Chcete podzim nenávidět i po těchto přečtených řádcích, nebo mu zkusíte dát šanci? Vyzkoušejte moje čtyři způsoby, jak se s podzimem lépe vyrovnat – světlo, pohyb, sezónní jídlo a terapie a teprve potom se rozhodněte, jak to s tím podzimem vlastně budete mít 🙂

Objevme radosti podzimu společně!

Vaše Lucie Tvrdoňová, Krabičkujeme s.r.o.