Jak bojovat se stresem a naučit se ho poslat pryč?

Pro mnohé znamená konec léta a nástup podzimu stres. Poradíme, jak se s tím vyrovnat a toto období překonat hladce a s úsměvem na rtech.

V novodobé kultuře charakterizované neustálým spěchem a plánováním dopředu se zdá, že ve stresu jsou všichni a tedy že na tom není nic zvláštního. Zvláštního možná ne, ale škodlivého ano. A potvrzují to i studie, třeba jako ta, která byla v loňském roce zveřejněna v odborném magazínu Neurology. Vědci zjistili, že u jinak zdravých lidí středního věku byla vysoká míra stresu spojena se snížením vitality mozku. Stres vás také může oslabit v boji s nemocemi a podepsat se na kondici imunity, může zvýšit krevní tlak, vyvolat bolesti hlavy nebo snížit chuť na sex. 

Stres jako přirozená reakce na nebezpečí

Věc se totiž má tak, že lidské tělo není na dlouhodobý stres stavěné. Stres vznikl jako přirozená reakce organismu na akutní nebezpečí, které naši předkové zažívali například při lovu, kdy museli utéci mamutovi nebo šavlozubému tygrovi: produkce hormonů kortizolu a adrenalinu dodá příval energie, jíž tělo potřebuje k úprku. Bývala to ale jen záležitost krátkodobá a dlouhodobě se tento stav může na zdraví podepsat všemi výše zmíněnými způsoby a mnohými dalšími.

Jak dát sbohem chronickému stresu

Je proto na čase naučit se se stresem pracovat a osvojit si umění říci mu sbohem, když potřebujeme, aby šel. Jak na to? Přinášíme pár vědecky podložených a praxí prověřených rad a tipů. Vyzkoušíte je?

  • Sportujte ve skupině

Pravidelný pohyb zaměstnává nejen svaly, ale i mysl: ladí ji pozitivním směrem a pozitivně naladěná mysl je odolná vůči stresu. A nemusíte se přitom omezovat jen na jeden druh pohybu, ideální je spojit aerobní aktivitu se silovým tréninkem, protahováním, zvyšováním flexibility a hbitostí, to vše pro vyplavování hormonů štěstí, endorfinů. Platí přitom, že skupinová cvičení všechny tyto výhody ještě násobí, protože člověk je tvor společenský a ve skupině osob se tedy cítí velmi dobře – pravidelná skupinová fyzická aktivita přispívá k duševnímu, fyzickému a emočnímu zdraví. Přijďte si s námi každé pondělí zatancovat zumbu – v Ústí nad Orlicí, od září od 19.00 na Dukle. A nebo si nás pusťte ve svém bejváku, když zrovna nestíháte přijít v konkrétní čas na konkrétní místo. CVIČKY ONLAJN vás přijmou s otevřenou náručí, dodají energii a dají vám pořádně do těla.

  • Choďte na procházky

Máte pocit, že na vás v práci nebo doma všechno padá? Na 15minutovou procházku si čas najdete vždycky! Studie publikovaná v žurnále Journal of Occupational Health Psychology potvrzuje, že již jen takto krátké projdutí výrazně přispívá ke snížení stresu a únavy.

  • Kloktejte vodu

Nervus vagus neboli bloudivý nerv je nejdelší nerv v těle, který spojuje mozek se všemi důležitými orgány. Jako takový se významně podílí na psychické kondici a jeho stimulace napomáhá zlepšení mnoha obtíží, od úzkostí až po migrény. Nervus vagus je klíčovou součástí parasympatického nervového systému zodpovídajícího za odpočinek i za trávení a právě ten chronický neboli dlouhodobý stres může oslabovat: představte si ho jako svaly, které nepoužíváte. Situaci může zvrátit obyčejné kloktání vody – to stimuluje nervy, včetně nervu bloudivého, což zvyšuje práci parasympatiku a umožňuje vám to efektivněji a lépe relaxovat.

  • Dejte mozku pauzu

Je důležité nechat mozek odpočinout – během dne pořád na něco myslíme, přehráváme si známé scénáře a prožíváme znovu staré i nové bolesti, stresujeme se tím, co bylo a co možná bude. Vymanit se z tohoto koloběhu může pomoci třeba meditace se zaměřením pozornosti na dech a dráhu, kterou v těle vykonává. V tomto směru se učíme mysl usměrňovat tak, aby skákala podle toho, jak my pískáme. Nemyslet na nic ale pomohou i jiné aktivity jako je třeba výlet do přírody, kdy na sebe necháme působit harmonizační zeleň, poslech oblíbené hudby, civění z okna nebo třeba vybarvování či malování.

  • Zdřímněte si

Spánek je jedním z nejlepších a nejpřirozenějších léků na všemožné splíny. Někdy není nic lepšího než rozčarování prostě zaspat. A nemusíte se omezovat jen na noc, pokud vám to pracovní rytmus dovolí, dopřejte si šlofíka i během dne, ale pozor, jen na 15-20 minut. Osvěžíte tělo i mysl, načerpáte energii a do toho, co vás čeká, půjdete s větší chutí a těšením se. Naučte se poslouchat své tělo a dopřát mu tolik spánku, kolik potřebuje, což se v různých obdobích může lišit.

Tak pojďme se stresem pracovat společně!

Dejte nám vědět, jak se vám to daří!

S přáním úspěchu váš

Krabičkujeme a CvičkyOnlajn tým