Jak nepřibrat v menopauze?

Jak se stravovat v menopauze, abyste přibraly co nejméně, ale aby vám nic nechybělo?

V životě žen existuje několik náročných období a menopauza je jedním z nich. Důležitá zpráva ale je, že existují opatření, které mohou nepohodlí a dopady této nesnadné životní fáze výrazně zmírnit. Asi vás nepřekvapí, že jedním z nich je i strava. Jak by měl vypadat jídelníček ženy v menopauze?

Během přechodu prochází ženské tělo řadou změn způsobených ubýváním ženských pohlavních hormonů estrogenů. S tím souvisejí obtíže jako je přibírání, návaly horka, změny nálady, ztráta chuti na sex nebo řídnutí kostí, cukrovka, vysoký krevní tlak nebo zvýšená hladina krevních tuků včetně cholesterolu. Ty může výrazně potlačit nebo i částečně eliminovat správné složení jídelníčku. 

Role stravy a celkové péče

Pro celkové zdraví, tedy fyzické i psychické, by proto ženy v menopauze měly věnovat zvýšenou pozornost tomu, jak se stravují. A skutečnost, že jste vstoupily do přechodu a zatím na sobě žádné nemilé příznaky této reality nepociťujete, není důvodem, proč o sebe přestat/nezačít pečovat: dobrý stav a skvělá kondice jsou naopak příčinou zvýšení úsilí v této oblasti nebo minimálně podnětem v tomto úsilí pokračovat. 

Proč záleží na „vstupní“ kondici

Stejně jako u těhotenství, dalšího ženského období plného změn, totiž platí, že to, v jakém stavu do něj vstupujete, může významně ovlivnit, jak jej budete zvládat. Proto je pravděpodobné, že tělo a psychika ženy, která o sebe celý život pečuje, dobře se stravuje, pravidelně hýbe, dostatečně spí a praktikuje psychohygienu, umí pracovat se stresem, se s nástupem a průběhem klimakteria vyrovná daleko lépe než tělo a psychika ženy, která se o sebe v těchto ohledech nestará. Čemu tedy v souvislosti se stravou v období menopauzy věnovat pozornost?

1. Množství energie

Každá žena by měla svůj denní energetický příjem přizpůsobit vlastním potřebám: záleží na poměru svalů a tuku v těle, kolik měříte, jak aktivní jste a kolik vám je let. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přitom platí, že po čtyřicítce potřeba energie každých pět let klesá o pět procent. Mnoho žen tuto skutečnost nezohledňuje, což může postupem času vést k nárůstu hmotnosti a to zejména ve chvíli, kdy dojde k nástupu klimakteria.

2. Dostatek živin

Během menopauzy se stravovací preference mění. Kvůli přirozenému úbytku svalové hmoty je třeba zvýšeně čerpat sílu z kvalitních zdrojů bílkovin jako je libové maso, vejce, mléčné výrobky a luštěniny. Z tuků byste měli upřednostňovat ty rostlinné, z živočišných potom preferovat polynenasycené mastné kyseliny, které najdete třeba v rybách a které pomáhají kontrolovat kardiovaskulární zdraví. Pro podporu dobrého vyprazdňování je třeba přijímat dostatek vlákniny, ideálně z čerstvého ovoce, zeleniny a celozrnných obilovin. Zvláštní pozornost je nutné věnovat také vitaminům a minerálům, zejména vitaminu D, vápníku a hořčíku. Vhodné je také doplňovat kolagen, ve vodě nerozpustnou bílkovinu, která je součástí všech tělních bílkovin a která je nutná pro to, aby se vápník v kostní dřeni mohl navázat.

3. Sójové výrobky

Sója je kontroverzní plodina, kterou jedni milují a další zatracují. Pravdou ale je, že podle různých výzkumů ženy v asijských zemích, kde se sójové výrobky poměrně hojně konzumují, snášejí menopauzu lépe než ženy západní a to s minimem výše zmiňovaných příznaků. Důvodem zřejmě bude skutečnost, že sója obsahuje vysoké množství fytoestrogenů, což jsou rostlinné látky strukturou podobné ženským pohlavním hormonům estrogenům. Mastné kyseliny v sóje mají také příznivé účinky na hladinu krevních tuků, díky čemuž bývají spojovány s prevencí rakoviny prsu a tlustého střeva. Jiné studie tvrdí, že sójové výrobky jsou také schopné snížit u žen v menopauze riziko onemocnění srdce.

Nevíte si rady? Zeptejte se

V neposlední řadě by ženy v menopauze samozřejmě neměly zapomínat na pravidelný pohyb, který posiluje svalstvo i kosti. Může se zdát, že je toho hodně, což je svým způsobem i pravda. Klimakterium je náročné období plné změn, které každá žena snáší po svém a jinak. Změny životního stylu v tom ale každé takové mohou výrazně pomoci a přechod do další etapy života velmi usnadnit. Pokud se s podobnými potížemi potýkáte, neváhejte se nám ozvat a my vám se vším rádi poradíme, případně s vámi situaci probereme a doporučíme vhodné řešení. Jak v našich Krabičkách, tak v individuálních jídelníčcích na míru najdete zastoupení všech živin nezbytných pro prospívání celého organismu, vztah k pohybu zábavnou cestou zase může pomoci nastavit program CvičkyOnlajn. 

Váš Krabičkujeme tým