Jak přes Vánoce nepřibrat?

Jak na Vánoce nepřibrat a užít si je bez výčitek?

Pro mnohé nejkrásnější čas v roce je v plném proudu. Odevšud zní koledy, dokonce napadl sníh a předpovědi nevylučují bílé Vánoce. Adventní atmosféra dýchá z každého rohu, domácnosti voní cukrovím a svařeným vínem. Všude je tolik pokušení. Jak mu (ne)odolat a udržet si těžce budované křivky?

Mnozí se na advent a Vánoce těší celý rok a začínají s tím hned, jak skončí ty, co právě proběhly. Proč vlastně Vánoce tak milujeme? Je to kouzelný čas, kdy ve vzduchu visí láska, lidé méně spěchají, jsou méně podráždění, více se usmívají. Jako kdyby byl každý o špetku veselejší, laskavější a šťastnější. Vánoce zkrátka obestírá cosi magického, co se nás dotýká v samých našich nitrech. Je škoda, když tuto nádheru topíme v tunách jídla a alkoholu. Protože jídlo a pití nejsou na Vánocích tím hlavním. Jakmile si to uvědomíme a přijmeme jako fakt, přestaneme mít problém s přejídáním.

Proč musíme pořád jíst

Pokud se každoročně potýkáte s povánočním nárůstem kil a chcete s tím něco udělat, je na čase změnit přístup. Neptejte se, jak zařídit, abyste tolik nejedli, ale zajímejte se o to, co vás vlastně nutí tolik jíst. Každý člověk má jistě určitou záklopku a jednoduše pocítí, když už se dostává za svůj limit a začíná být přejedený nebo přepitý. Proč sami sobě nenasloucháme, ale jdeme dál, dokud nám není špatně, že se musíme odvalit na pohovku a svalit se na ni jako vorvaň vyvržený z moře? Co je to, co nás nutí do jídla? Potřebujeme se něčím naplnit, ale toho se nám nedostává, takže se cpeme jídlem? A co nám chybí? Co potřebujeme a nemáme? Komunikujme se sebou a zjistěme příčinu našeho emocionálního hladu. Hledejme v životě jiné naplnění než jen dobré jídlo a pití. Proč s tím nezačít zrovna na Vánoce?

Proč není jídlo a pití tím hlavním

K Vánocům samozřejmě patří bohatá tabule, slaďoučké cukroví, nadýchaná vánočka, řízné svařené víno, voňavý punč, máslová štola, hutný bramborový salát… Každý ať přidá, co si zrovna on spojuje s Vánocemi. Tradiční jídlo a pití dotváří jedinečnou atmosféru a je jasné, že bez nich to nebyly ty pravé Vánoce. Je ale škoda se zaměřit na pochutiny jako středobod, zasednout ke stolu a ládovat se. V množství se totiž ztrácí požitek. Vnímejme jídlo všemi smysly, všímejme si vůně, chuti, konzistence, estetiky. Kochejme se očima, pořádně kousejme, žvýkejme a vychutnávejme, jak se nám na jazyku rozpouští. Ale především jej vnímejme jako doplněk, jako doladění něčeho, co se kolem nás, v nás odehrává, a čeho nedílnou součástí jsou naši milovaní, o něž jde na Vánoce především. A s nimiž bychom si to užili i bez cukroví a vánočky. 

Jak na Vánoce nepřibrat

Jakmile si tohle všechno uvědomíme a oprostíme se od emocionální vazby na jídlo, najednou se budeme cítit volnější, svobodnější a uvědomíme si, že už nejsme otroky slepého chtíče (protože ten se nemusí týkat jen sexu, ale všeho, na čem nezdravě ulpíváme) a dokážeme svoje vášně kočírovat, protože jsme nahlédli vyšší smysl toho všeho. A tím byla, je a vždy bude láska. Láska, která všechny a všechno spojuje. Jednejme se sebou i s ostatními s láskou a užijme si krásné Vánoce. Kromě toho se před nabíráním můžeme chránit těmito jednoduchými způsoby.

  • Ctěte svoji přirozenou záklopku. Jednoduše řečeno se nepřejídejte. Když budete cítit, že máte dost, prostě talíř odložte a přestaňte jíst, i kdyby to znamenalo nedojíst vše, co máme naloženo.
  • Totéž platí o alkoholu. Je příjemné si čas od času přihnout, ale následná kocovina nikoho nepotěší. Když cítíte, že alkohol začíná ovládat váš jazyk a zbavuje vás zdravého úsudku, proč pokračovat a nepříjemný stav prohlubovat? Neubližujte si a buďte na sebe hodní. 
  • Pokud chcete, můžete tradiční kalorické ingredience v cukroví a dalších pochutinách nahradit zdravějšími: bílou mouku moukou celozrnnou, bílý cukr cukrem kokosovým, majonézu v salátu bílým jogurtem.
  • Pokud nechcete, připravte si své tradiční pochoutky, jak jste zvyklí, ale nesnězte je všechny. Zkrátka zobejte, dejte si od každého trochu, ale nepřejídejte se.
  • Po jídle se běžte projít. Vytrhne vás to z letargie, nebudete unavení a nebudete mít tendenci dojídat se. Když půjdete svižně, dost možná spálíte energii z jídla, které jste předtím přijali. 
  • Nerezignujte o svátcích na pohyb a svoje zvyky. Držte se jich, jen je implementujte do svátečního programu. Půl hodinku až hodinku na fyzickou aktivitu si najdete vždycky, i kdyby to měla být jen procházka.
  • Dostatečně spěte. Když jste unavení, máte tendence více jíst, protože vám schází energie. 

Přejeme pohodové Vánoce!

Váš Krabičkujeme tým