Jak si užít Vánoce a nepřibrat

Sváteční období v nás každoročně vzbuzuje rozporuplné pocity – těšíme se na spoustu dobrého jídla a pití a zároveň se obáváme, co to udělá s křivkami, které po celý rok pěstujeme. Řešení je poměrně jednoduché, jen je nutno v rozhodnutí, že to tentokrát zvládneme, vytrvat. Přinášíme řadu doporučení, které vám to neobyčejně usnadní. Půjdete do toho s námi?

Všechny níže uvedená doporučení spolu souvisí – jedno vychází z druhého a dohromady tvoří jeden úžasný komplex, který vám, pustíte-li ho k sobě, nenápadně, ale výrazně změní život. Samozřejmě, že k lepšímu. Důležité je tomu už od začátku věřit. Protože na starém dobrém přísloví Věř a víra tvá tě uzdraví. je mnoho hluboké pravdy. Věřte, zkuste a uvidíte sami…

Jezte očima

Zaznamenali jste někdy, že pěkně připravené a naservírované jídlo vám chutná o něco více než hmota, kterou bez ladu, skladu a snahy kydnete na talíř, aniž byste se na ni pořádně podívali? Pohled funguje a ne nadarmo se říká, že člověk, mimo jiné, jí očima. I v případě jídla se dá mluvit o lásce „na první pohled“. Pokud jíte doma, dejte si práci se servírováním jídla, važte si ho (ne na váze, ale ve smyslu uznání), pomazlete se s ním dříve, než jej položíte na talíř. Svým způsobem se tak nasytíte ještě dříve, než jej vložíte do úst. Užijete si ho. A nesníte ho tolik, protože budete vnímat každé sousto.

Nespěchejte

V životě máme mnoho spěchu, někdy můžeme mít pocit, že se za celý den nezastavíme jinde než u jídla. A přesto spěcháme i u něj – u snídaně (abychom stihli spoj do práce), u oběda (musíme se vrátit k pracovnímu stolu), u večeře (je čas jít spát, abychom se ráno zvládli vyhrabat z postele). Nejen jídlo, ale celý život, nám pak protékají mezi prsty a my přes všechen ten shon ani nestihneme vnímat, kolik je kolem nás krásy a dobroty. 

Potom hltáme, nevnímáme chuť a snažíme se naplnit nejen prázdno v žaludku, ale i to, které cítíme mnohem hloub – uvnitř sebe, ale ne fyzicky, spíše tak nějak vnitřně, tak, jak se to slovy velmi těžko popisuje. Začněme tím nejjednodušším – jídlem. Nespěchejme u jídla. Jezme pomalu, vychutnejme si každé sousto, vnímejme jemné chuťové nuance i texturu. Začněme třeba tím, že si slíbíme, že každé sousto nejméně pětkrát požvýkáme. Nejen, že se nám potom bude lépe trávit, dáme také tělu prostor pro zaznamenání, kdy už máme dost, čili se nebudeme přejídat. 

Pravidelnost se vyplácí

Jedním z největších nepřátel zdravého hubnutí nebo udržování váhy je vlčí hlad. Když několik hodin nevezmete nic do úst, únava a vyčerpání vás potom nutně doženou takovým způsobem, že při příchodu domů nebo do restaurace doslova vyluxujete, co najdete, po čemž bude nevyhnutelně následovat nástup takzvané gastrodemence projevující se neodbytnou potřebou lehnout si, na nic nemyslet, nic nedělat a jen trávit… Přitom stačí tak málo, abyste se takovým nepříjemnostem vyhnuli – jezte pravidelně, nezapomínejte na svačinky, zkrátka nenechte situaci dojít tak daleko, že nebudete hladem vidět na cestu.

Zobejte

Zejména o svátcích se stoly prohýbají pod širokou paletou různých laskomin a my máme pocit, že musíme ochutnat od každého. A proč také ne? Když si něco odpíráme a nejsme s tím přístupem v souladu, dříve či později naše odříkavost vybuchne jako časovaná nálož a my se zkrátka přeplácáme toho, co nám tak dlouho chybí. 

A potom se spoléháme na novoroční předsevzetí a propadáme panice z toho, že se nám je zase, jako každý rok, nedaří plnit. Takže co s tím? Dopřejme si, dejme si od každého trochu, ale nepřejídejme se. Určitě cítíme, kdy máme dost. Ctěme tuto přirozenou záklopku, naslouchejme signálům, které nám tělo vysílá. Naložme si od každého trochu a jeďme doporučení od začátku – jezme očima, u jídla nespěchejme, a tak dále, a tak dále…

Hýbejme se

Ani o svátečním období bychom neměli zapomínat na pravidelný pohyb. Nejen, že podpoří zažívání, kromě toho tělu pomůže zpracovat přijaté kilokalorie a přetvořit je v produktivní energii nutnou k zušlechtění těla i duše. Po vynikajícím hodokvasu se občerstvěme procházkou na čerstvém vzduchu nebo zapněme na počítači CvičkyOnlajn a vyberme jednu z mnoha lekcí, při níž vanilkové rohlíčky nebo bramborový salát zaručeně vypotíme.

Přejeme vám všem krásné svátky plné pohody a lásky.

Váš tým Krabičkujeme.