Jak žít vědomý život

Budíček, snídaně, vypravit děti, práce, nákup, práce, uvařit, uklidit, práce, spát a nanovo. Ruku na srdce. Kolik z vás se v tomto vzorci momentálně nachází? V tomto, nebo jemu podobném. Ze svého okolí vím, že se tento nevědomý život týká spousty z vás. Ať už jste muž a honíte se za penězi a za tím uživit rodinu, nebo žena, která si nakládá více, než unese.

Naučte se žít vědomě

To se líp řekne, než udělá, říkáte si možná. Jak se ale vymanit z vyšlapaných cestiček? Jak se mám zastavit a nenechat se vláčet životem, který je přece lehčí, když plavu v proudu a ne proti němu. Pro tuto chvíli nepotřebujete vědět jak to udělat. Stačí to udělat. Jakákoliv drobná změna, která by znamenala nekomfort pro vás, nebo pro někoho ve vašem okolí, je už malá odbočka z vyšlapané cestičky, která vás možná zavede tam, kde vám bude dobře. A to poznáte. Stačí si jen uvědomit, jak se v každé situaci cítíte.

Ráno dělá den

To je pravda odvěká asi jako to, že šaty dělaj člověka. Ráno nedělá den. Jen ho startuje. Je jen na vás, jaký si ho uděláte. A když začnete hned po probuzení, budete mít velmi slušně nakročeno k tomu, mít ho báječný. Zkuste se po ranním budíčku, místo okamžitého fungování, nebo projíždění nejnovějších zpráv ve světě, pohodlně usadit na nerušené místo, zhluboka se nadechnout a prostě jen být.

Vítejte v meditaci

Honí se vám hlavou stále nějaké myšlenky? To je naprosto v pořádku. Snad jste si nemysleli, že je snadné posadit se a myslet na nic. Všímejte si myšlenek. Proč přicházejí? Co asi znamenají? Co vám chce vaše nitro naznačit? Hledá odpověď na nějakou otázku? Nebo využívá toho ticha a prosí o pomoc? I tohle je forma meditace. Nesnažte se nutně něco vyřešit, jen si v duchu povídejte. Sami se sebou. Nádech, výdech.

Nenechte se strhnout

I po tomhle příjemném ranním rituálu přijdou starosti a problémy všedních dní. Vědomě je přijímejte. Nebraňte se jim, jen se na ně dívejte tak nějak víc s nadhledem. Pokud něco nestíháte, nenechte se zalít stresem, protože ten vám stejně nepomůže. Naopak. Může vás slušně paralyzovat. Uvědomte si kdo jste, jaké máte přednosti a jak chcete, aby s vámi bylo zacházeno. Milujte se a věřte svým vlastním hodnotám. A pokud vás kdokoliv během dne uvede do pokušení myslet si, že nejste dost dobří, vzpomeňte si na to, že jste to vy, kdo o vás ví nejvíc na celém světě a vy víte, že jste zvládli mnohem víc, než by mohl pochopit někdo, kdo nežije vědomě.

Nesnažte se změnit své okolí, začněte u sebe

Co si odnést z dnešního článku? Žít vědomý život je potřeba se učit, nepřijde to lusknutím prstu. Ale já vám zaručuji, že jakmile začnete dělat změny v sobě, bude se měnit i vaše okolí a váš život bude kvalitnější, šťastnější a plnohodnotnější. Bude plný lidí, které ve svém životě chcete mít a začnou si vás více vážit. Jak je to možné? Co vysíláte, to dostáváte. A pokud si skutečně vážíte sami sebe, skutečně víte co si zasloužíte, vysíláte i takovou energii. Mám to vyzkoušené.

Přeji vám hodně štěstí na vaší vědomé cestě.

S láskou

Lucie Tvrdoňová