Chutná vám káva, ale neprospívá vašemu zažívání? Vyzkoušejte Ganodermu lucidum.
Káva je kultovním nápojem. Miluje ji snad každý. Ne každému však její popíjení prospívá. Kofein, který káva obsahuje, totiž silně zakyseluje organismus. Tento efekt neutralizuje houba zvaná Ganoderma lucidum, která se v posledních letech přidává do vybraných druhů kávy.
Milujete kávu, ale musíte si ji odpírat, protože vám nedělá dobře na žaludek? Pokud po vypití šálku pressa cítíte, jak vám kofein spaluje hrdlo a trávicí trubici, až se její obsah dere ven, nezoufejte. Rozhodně nejste jediní. Dobrou zprávou je, že se svého oblíbeného nápoje nemusíte vzdávat. Stačí přesedlat na jeho zdravější variantu. Silný antioxidant v podobě přídavku houby zvané Ganoderma lucidum neutralizuje zakyselující účinek kofeinu a činí z kávy nápoj plný zdraví. Přitom si zachovává svou lahodnou a typicky nahořklou chuť.
Favorit nejznámějšího čínského herbologa
Benefity, které Lesklokorka lidskému tělu přináší, nyní můžete vyzkoušet na vlastní kůži. A to ve velmi chutné podobě. Reishi se totiž v posledních letech začala přidávat do některých druhů kávy, kde působí jako neutralizační prvek zakyselujícího účinku kofeinu. Kávu s Ganodermou si tak s klidem mohou dopřát i ti, kteří konzumaci kofeinu špatně snáší. Kromě toho, že Reishi dává možnost si s čistým svědomím dopřát oblíbenou pochoutku, skýtá její užívání i řadu dalších, pro tělu velmi přínosných, výhod. O nich hovoří nejvýznamnější čínský bylinář Li-Schin Chen ve svém díle Bencao Gangmu.
Poklad tradiční čínské medicíny
Ganoderma lucidum, Lesklokorka lesklá, Reishi, Ling Zhi. Ve všech případech mluvíme o výjimečném druhu dřevní houby, který je již od nepaměti využíván tradiční čínskou medicínou. Jedná se o houbu objevenou právě v Číně nebo Koreji, nejhojněji využívanou v Asii a široce rozšířenou i v Americe. Nejobvyklejší přízvisko Reishi zahrnuje několik příbuzných skupin těchto hub. Ganoderma lucidum z nich má nejvíce léčivé účinky. Taoističtí mniši ji do dnes pravidelně užívají ke zlepšení paměti a schopnosti koncentrace. Podle nejvýznamnějšího čínského herbologa posiluje srdce, zvyšuje vitalitu i mentální aktivitu a navíc i omlazuje. Li-Schin Chen, bylinář a mistr akupunktury, se o příznivých účincích Reishi zmiňuje ve svém lékařském spisu Bencao Gangmu. Na něm pracoval přes 40 let.
Život v rovnováze
Ruku na srdce – bez kávy si dnes málokdo dokáže představit svůj všední den. Právě káva často pomáhá udržet v každodenním shonu a stresu rovnováhu. Tradiční čínská medicína považuje za rovnovážný prvek právě houbu Reishi. Ta zde představuje velmi důležitou adaptogenní rostlinu, která má moc udržet lidský organismus v harmonii a do této harmonie jej navrátit v případě, že je něco v nepořádku. Ganoderma lucidum tak prezentuje osobitý přístup tradiční čínské medicíny, jež se od té západní liší jedním velmi významným prvkem. Neléčí důsledek, ale příčinu. Jde do hloubky každého zdravotního problému, kde hledá jeho původ, který teprve řeší. A velmi často si k tomu účelu bere právě Lesklokorku.
Spórový prášek s terapeutickou hodnotou
Žluto až kaštanově hnědý klobouček vějířovitého tvaru je silně lesklý. Snad proto český název o Ganodermě hovoří jako o Lesklokorce. Jakmile dosáhne stáří 12 měsíců, nabývá dospělosti a začíná produkovat spórový prášek, jímž se rozmnožuje. Právě tento prášek má významnou terapeutickou hodnotu a přidává se do vybraných druhů kávy. Zde neutralizuje zakyselující účinek kofeinu, aniž by jej připravil o jeho povzbuzující účinky.
Lék na rakovinu?
Vědecké stude potvrdily, že spór, který Reishi produkuje, obsahuje řadu polysacharidů, které mohou zastavovat nádorové bujení. Mezi dalšími 250 látkami, které se v Reishi prášku nacházejí, se objevují i Triterepenoidy. Konkrétně kyselina ganodermová a lucidenová. Ty podle odborníků působí protizánětlivě.
Chuť jako základní kritérium úspěchu
Ať už budeme věřit v léčivé účinky houbové kávy, nebo ne, ve skutečnosti je tou nejdůležitější věcí úplně něco jiného. Chuť. Ze zkušenosti jistě všichni dobře víme, že ačkoliv je třeba něco velmi zdravé, nemůže to u nás uspět, pokud to není také dobré. Rozhodující otázkou tedy v tomto směru je, jak káva s ganodermovým práškem vlastně chutná? Buďte klidní, chutná výborně. Doplníte-li ji lžičkou sójové smetánky a osladíte lžičkou medu, nebo stévií, získáte zdravou pochoutku, která dokonale oblaží všechny vaše smysly. Je pravdou, že chuti klasického pressa je na mýle vzdálená. Káva s Reishi má jisté specifické aroma, které ji od ostatních káv odlišuje a dává jí její nezaměnitelný charakter. Rozhodně ale stojí za to dát jí šanci. Vyzkoušejte ji a udělejte si vlastní názor.
Na zdraví!
Váš Krabičkujeme tým