Pohyb a pandemie
Pandemie trvá už dlouho. Stejně jako karanténa. Chybí nám kontakt s rodinou a přáteli – se všemi, s nimiž nesdílíme domácnost. Může nás přepadat trudnomyslnost. Vyžeňme ji z hlavy pohybem!
Jak na to? Jaké cvičení si vybrat? Co když jsem úplný nováček? Nebo naopak sportovec tělem i duší a chybí mi to? To vše si povíme v tomto článku.
Určitě jste už někde četli o tom, jak tělu i mysli prospívá meditace. Jistým způsobem meditace je i pohyb – zeptejte se rekreačního běžce, který nemá závodní ambice, proč vlastně tak často chodí běhat do lesa. „Abych si pročistil hlavu a na nic nemusel myslet,“ odpoví možná. Při pohybu se totiž soustředíte na jeho správné provádění (v ideálním případě) a zaměstnáváte mysl, která tak nemůže z hloubi duše lovit strachy a obavy. K tomu se přidají endorfiny, hormony štěstí a dobré nálady, které se při pohybu vyplavují, a vaše úzkost bude tatam. Viděli jste romantickou komedii Pravá blondýnka? Pokud ano, jistě se vám vybaví scéna, kde právnická koncipientka Elle v podání Reese Witherspoon vysvětluje působení endorfinů, když se snaží obhájit klientku obviněnou z vraždy manžela. „Lidé, co cvičí, jsou v pohodě. Díky endorfinům. Když jste v pohodě, nestřílíte manžela.“ 😀 Je to jasné jako facka, nebo ne?
Terapie pohybem
Podobně to má s pohybem třeba i naše šéfová Lůca. Když jsme se jednou společně bavili o jejích aktivitách, Lůca se najednou zamyslela a na chvíli se odmlčela. „No jo,“ řekla potom. „Já jsem se nad tím nikdy takhle nezamyslela, ale cvičím pro ten pocit uvolnění a štěstí. Nemusím u toho myslet na žádné starosti“. Ať už jde o běh, o tanec, nebo o jinou formu aktivního pohybu, umožňuje vám prostřednictvím pohybu „upustit páru“, jak se říká. Pohyb tedy plní svůj účel: necítíte se fit jen po stránce fyzické, ale pomáhá i na psychiku.
Když se chce, všechno jde
Podobně působí kterýkoliv pohyb, který praktikujete s nadšením, entuziasmem a láskou – se záměrem, že si chcete pomoct, udělat si dobře. Protože důležité je chtít – a když se chce, všechno jde. Proto až na vás zase přijde chmurná nálada, kdy vám bude připadat, že je najednou všechno na nic a vy nevíte, jak z toho ven, zvedněte se z pohovky, oblečte se a běžte se ven projít (nezapomeňte na roušku). Nebo vytáhněte kolo, brusle, koloběžku, trackingové hole… Najděte pohyb, který vám bude sympatický, na který se budete těšit a který vás vytrhne z karanténové malátnosti a trudnomyslnosti. Tedy pozor – vytrhnout se z ní budete muset sami, pohyb vám jen pomůže. Jak na to? Prostě se rozhodněte. A potom běžte!
Štěstí máme ve svých rukou
Naše pisatelka Kačenka je velkou milovnicí Winstona Churchilla. Občas si z ní kvůli tomu děláme legraci, protože o něm pořád čte a pořád mluví. Je ale pravda, že tato velká osobnost je bezednou studnicí inspirace, naděje a pozitivity. Když nám Kačenka „přednáší“ o jeho citátech, mnohdy si sami něco uvědomíme a velmi často nás správně „nakopnou“ a dodají potřebnou sílu. Skvělý, a k aktuální situaci příhodný, je například tento: Zásadní otázkou není, zda se nám zamlouvá nebo nezamlouvá to, co se děje, ale co s tím uděláme. Takže pokud se nám nelíbí, jak se cítíme, musíme s tím něco udělat právě my! Je to neuvěřitelně osvobozující uvědomění, nemyslíte?
Zumba online ZDARMA – každé pondělí a čtvrtek od 19.00
Skvělé také je, když člověk ví, že na své starosti i radosti není sám. Pokud se o tom chcete přesvědčit, přidejte se k facebookové skupině Zumba v karanténě s Lůcou, kde naše šéfová každé pondělí a čtvrtek v 19 hodin večer pouští online lekce zumby ZDARMA. Scházíme se tu ovšem dříve, protože přibližně v 18.40 začíná živé vysílání, kde si můžeme společně s Lůcou popovídat, zasmát se a dodat si tu kupu pozitivní energie. A následuje zumbová nálož endorfinů, která vám vydrží MINIMÁLNĚ do další lekce….
Takže? Nečekejme a rozhodněme se být šťastní! Teď hned!
Váš Krabičkujeme tým