KRABIČKOVÁ DIETA – opravdu funguje?

Za mě krabičková dieta ROZHODNĚ FUNGUJE, stejně jako všechno, má i toto téma svá „ale“. Dnes pro vás mám článek, který bude možná trochu kontroverzní, ale je dobré o tom mluvit. Nebát se negativní stránky špatného hubnutí nebo nehubnutí vůbec a vysvětlit si, proč tomu tak může být.

Možná si myslíte, že si objednáte jídlo a máte vyhráno. Chce to ale mnohem víc, než se jen spoléhat na druhé. Spolehnout se musíte především sami na sebe, na svou vůli a na své odhodlání. Druzí pro vás mohou vařit, mohou vám jídlo přivézt pod nos, mohou obsluhovat fitko, do kterého jdete, nebo vést skupinovou lekci, na kterou přijdete, ale už se nepostarají o vaši důslednost, pravidelnost a píli.

Pojďme si narovinu říci, kdy krabičková dieta NEFUNGUJE.

  1. NÍZKÁ KALORICKÁ HODNOTA – Pokud si objednáte nižší kalorickou hodnotu, než je vaše energetická potřeba, ať už pro bazální potřeby (tedy pro fungování vašich orgánů), nebo pro vaše běžné či sportovní aktivity, budete ve velkém kalorickém deficitu, což může zapříčinit nedostatek energie, únavu, dojídání se až demotivaci pokračovat.
  2. VYSOKÁ KALORICKÁ HODNOTA – V případě, že si objednáte vyšší kalorickou hodnotu, než je vaše energetická potřeba, budete v kalorickém nadbytku a tělo nebude mít potřebu sahat do vlastních zásob (ideálně do zásob tuků). Všechny své potřeby uhradí z přijaté energie z jídla a co nespotřebuje, uloží. To zapříčiní přibírání na váze a následnou demotivaci.
  3. SPOLÉHÁTE POUZE NA JÍDLO VE VŠEDNÍ DNY – Od pondělí do pátku ukázková jízda. Krabičkujete, cvičíte, dodržujete bezchybný pitný režim a když přijde víkend, úplně se spustíte. Zapomenete kdo jste, do čeho jste se pustili a čeho chcete dosáhnout. Alkohol, nezdravý jídelníček, přejídání, nepravidelnost. Vidíte se v tom? Změňte to!
  4. MLSÁTE NEBO SE DOJÍDÁTE – Objednáte si perfektní kalorickou hodnotu. Přesně spočítanou pro váš bazální metabolismus, pro vaše sportovní aktivity, ale ne a ne si denně odpustit dortíček ke kávě, brambůrky k televizi, nebo cokoli navíc, co vám kalorickou hodnotu pravidelně zvedá. Výsledkem opět bude přibírání na váze, když si třeba řeknete, že jeden dortík vám přece nadváhu nezpůsobí. No pokud zvednete sportovní aktivity, tak nezpůsobí, ale uděláte to?
  5. LŽETE SAMI SOBĚ – Dnes a denně se v každé poradně zdravého hubnutí poradci setkávají alespoň s jedním klientem, který řekne nějaký fakt, o kterém je skálopevně přesvědčen a následně se zjistí, že tomu tak úplně není. Například: „Přibírám ze vzduchu, vždyť já jím maximálně 1000 kCal denně“ Po prozkoumání jídelníčku je zjištěno a spočítáno, že jde spíše o 2000 kCal. Nebo například: „Jím zdravě, cvičím a stále nehubnu. Určitě jsou na vině hormony.“ Po důkladném prozkoumání jídelníčku je zjištěno, že není nastaven žádný kalorický deficit, spíše nadbytek. Co tímto chci říci? Že ne vždy to, co si myslíte, je skutečně tak, jak si to myslíte. Nechte si poradit odborníkem.

Vidíte se v nějakém z těchto bodů, nebo jste právě zjistili, že si tak trochu lžete do kapsy? Nic se neděje, začít správně můžete přeci kdykoli. A víte co? Třeba hned!

Velmi rádi vám pomůžeme s výpočtem té správné kalorické hodnoty. Stačí se nám ozvat. Třeba na email info@krabickujeme.cz

Za celý KRABIČKUJEME tým

Lucka Tvrdoňová