V dnešní době se často setkáváme s lákavými dietami, které slibují rychlé výsledky. Bohužel, tyto drastické diety s sebou nesou mnoho rizik pro naše tělo i mysl. Pojďme si rozebrat, proč bychom se měli takovým extrémním opatřením vyhnout a jak můžeme přistupovat k jídlu zdravěji a udržitelněji.
Drastické diety se vyznačují extrémním omezením kalorií nebo vyřazením celých skupin potravin. Může jít například o půsty, tekuté diety nebo diety s minimálním příjmem sacharidů a tuků. Hlavní problém spočívá v tom, že naše tělo potřebuje všechny makro i mikronutrienty k tomu, aby mohlo správně fungovat. Pokud mu něco chybí, nastávají zdravotní komplikace.
Kromě fyzických následků mají drastické diety také negativní vliv na naši psychiku. Neustálý stres, úzkost a snaha kontrolovat každý detail mohou vést k poruchám příjmu potravy, jako jsou anorexie nebo bulimie. Lidé často ztrácí zdravý vztah k jídlu a upadají do cyklu přejídání a následného omezení, což má dopad i na jejich sebevědomí.
Pojem, se kterým jste se jistě již ve svém životě setkali. Drastické diety často vedou k tzv. jojo efektu, který nastává vždy, když tělo nedostává dostatek živin, zpomaluje metabolismus a jakmile dieta skončí, tělo se snaží doplnit ztracené zásoby. To má za následek rychlý nárůst hmotnosti – mnohdy ještě více, než jsme původně zhubli.
Namísto drastických diet je potřeba zaměřit se na vyváženou a pestrou stravu. Každý den bychom měli konzumovat dostatečné množství bílkovin, tuků a sacharidů.
Kromě toho je důležitý i správný pitný režim. Nedostatečný příjem vody zpomaluje metabolismus a zhoršuje celkovou funkci těla. Denně bychom měli vypít alespoň 2–3 litry vody, případně více v závislosti na fyzické aktivitě a teplotě.
Zdravé stravování by mělo být spojeno s přiměřeným pohybem. Jídlo není jen palivem, ale i prostředkem regenerace. Pohyb by zase neměl být trestem za snědené kalorie, ale radostí, která přispívá k naší kondici a psychické pohodě. Neberte tedy cvičení jako trest za to, že si dopřejete dortíček a zároveň nemějte výčitky z toho, když zrovna nemáte svůj den a jídlo se vám ukázkově nepovedlo. Vnímejte pohyb a jídlo jako spojence, ne jako protivníky.
Jednou z klíčových strategií, jak se vyhnout stresu spojenému s jídlem, je vědomé jedení. To znamená soustředit se na chuť, vůni a strukturu jídla a naslouchat svému tělu. Každý z nás je jedinečný a naše tělo nám dává signály, které bychom měli respektovat. Rozlišujte hlad od nudy a chuť na něco dobrého od skutečného hladu. Nepočítejte kalorie a netrapte se tolik etiketami v obchodě. Pokud se zaměříte na čerstvé a kvalitní jídlo, máte z poloviny vyhráno.
Tipy, jak snížit stres z jídla:
Drastické diety sice slibují rychlé výsledky, ale jejich negativní dopady na zdraví mohou být dlouhodobé a vážné. Klíčem k udržitelnému a zdravému životnímu stylu je vyvážená strava, dostatek vody, pohyb a pozitivní vztah k jídlu. Zdravý životní styl není o omezování, ale o nalezení harmonie mezi tělem a myslí.
Pokud se tedy chcete cítit dobře ve svém těle, mějte na paměti, že drastické diety nejsou řešením. Zdraví je dlouhodobý proces, který vyžaduje péči a trpělivost.
Přeji hodně vůle ve vašem snažení a ten správný výběr „diety“, který vám bude sedět.
Vaše Lucie Tvrdoňová