Pojďme se dát dohromady! Fyzicky i psychicky!

Jak se s nástupem nového roku dostat do formy?

Doba koronavirová je zlá a už trvá moc dlouho. Kvůli tomu můžeme upadat na mysli a prázdnotu, kterou vlivem nelehkých okolností pociťujeme, zaplňovat jídlem. Nabytá kila potom na náladě nepřidají, ba právě naopak ji dostanou ještě mnohem hlouběji pod bod mrazu. Jak se dát s počátkem nového roku dohromady fyzicky i psychicky?

Pro mnohé nejkrásnější období roku je za námi a můžeme mít pocit, že v novém roce nás nic dobrého nečeká. Vánoce jsme si užili i přes trvající restrikce související s aktuální situací, jenže počátkem nového roku musíme čelit realitě, která působí snad ještě úzkostněji než ta předvánoční. Při představě, že tomu všemu budeme muset čelit ještě několik měsíců, se nám mohou podlamovat kolena. Ne úžasem nebo radostí, ale hrůzou.

Nabraná kila nepřidají na sebevědomí ani náladě

Dost možná, že při všem tom tlaku, který na nás dnešní doba klade, máme po skončení práce (a záměrně nepíšeme „po příchodu“, protože máme na paměti, že řada z nás dnes pracuje z domu) chuť jen se svalit na pohovku a všechen žal zajíst. To ale není dobrá cesta, utápění se v úzkostech nikomu nepomůže, a jejich zajídání už vůbec ne, protože nabraná kila nepřidají na sebevědomí ani náladě. Proto hlavu vzhůru, vytrhněme se z otupělé letargie a pojďme si slíbit, že si silou vlastní mysli uděláme každý den o poznání hezčí! Jak na to?

Negativní myšlenky nahrazujte pozitivními

Pokud se sebou chceme něco udělat, musíme začít od základů – tedy zevnitř. Dům, který není pevně ukotven ve svých základech, se zbortí a nevydrží. Stejně tak je to s námi lidmi – pokud nezačneme cokoliv, co nás trápí, řešit u sebe, časem se náš pozitivní přístup zbortí podobně jako ten dům. Začněme tedy tím, že budeme negativní myšlenky nahrazovat pozitivními – je to fuška, ale při troše píle a vytrvalosti se dá zvládnout a odměna má nevyčíslitelnou hodnotu! Jinými slovy se snažme vidět všude dobro a věnujme pozornost tomu dobrému – protože to, čemu věnujeme pozornost, sílí. A abychom to měli černé na bílém, udělejme si každý večer čas na to, abychom si do

bloku nebo diáře napsali:

  • Co nás během dne potěšilo
  • Co se nám povedlo
  • Co dobrého jsme vykonali
  • Za co se můžeme pochválit

Nedávejte si předsevzetí, začněte hned

Předsevzetí jsou bičem, který na sebe každoročně vlastnoručně pleteme. Většině lidí se je nepodaří dodržet, což se často stává jedním z důvodů, proč se za to posléze lynčovat a nenávidět se. Takový přístup ale do našeho pozitivního životního přístupu nezapadá! Čili si nedávejte předsevzetí a pokud s něčím chcete začít, začněte s tím hned! Proč čekat do pondělí, když zdravé jídlo můžete uvařit již dnes? Proč si říkat, že se začnete hýbat až od příštího týdne, když vám nic nebrání v tom obléci se do sportovního a jít do toho naplno právě teď? Říká se, že „co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra“ a s předsevzetími to platí dvojnásob. Takže nečekejte až zahřmí, ale začněte na vlastním štěstí pracovat hned!

Zdravě jezte, spěte a hýbejte se

Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř v jedné nesmrtelné písničce zpívají, že „dělání, dělání, všechny smutky zahání, dělání, dělání je lék.“ A mají svatou pravdu. Aktivní člověk je fyzicky i psychicky mnohem zdravější než někdo, kdo se celé dny jen povaluje a stěžuje si na to, jak je k němu život nespravedlivý. Když o sebe budeme dobře pečovat, naše tělo nám to vrátí i s úroky! Proto choďme denně na čerstvý vzduch, spěme alespoň 6 hodin, každý den se hýbejme, dodržujme pitný režim (35 ml na kilogram tělesné hmotnosti) a vybírejme plnohodnotná, čerstvá a zdravá jídla! S posledními jmenovanými vám mile rádi pomůžeme:

  • Nevíte-li si rady s tím, jak se správně stravovat, pokud chcete zhubnout nebo naopak posílit, neváhejte využít služeb našeho výživového poradce, který vám buď sestaví jídelníček na míru, nebo doporučí vhodný energetický příjem v rámci našich skvělých a chutných Krabiček, které jsou s novým rokem plné nových receptů!
  • Nevíte-li si rady s tím, jak se hýbat, schází-li vám inspirace, kontrakt s lektorem a odborné vedení, neváhejte se připojit k našemu programu Cvičky Onlajn, kde vás každý týden čekají tři nadupané lekce plné endorfinů, pořádné makačky, smíchu a legrace! Se Cvičkami se budete tak bavit, že si ani nevšimnete, jak moc vlastně dřete!

Váš Krabičkujeme a Cvičky Onlajn tým