Jak se na jaře inspirovat přírodou a rozkvést
Už je to pár dní, co zima předala žezlo jaru. Ačkoliv rána jsou ještě chladnější, prosluněná odpoledne už dávají pocítit příchod světlejší, teplejší a celkově veselejší poloviny roku. Pojďte se inspirovat přírodou, uvědomte si vlastní hodnotu a dejte vyniknout své kráse (nejen vnější, ale také vnitřní).
Dá se říci, že zimu lze rozdělit na dvě poloviny – první radostnější před Vánoci, kdy se během adventu těšíme na radost a sváteční čas trávený s nejbližšími, a na tu méně radostnou, kdy už vyhlížíme jaro. Milovníci zimních sportů si jistě sjezdovek a zasněžených vršků užívají co možná nejdéle. Mnoho lidí se však od ledna či února začíná těšit na jaro. Proč a čím nás jaro tak fascinuje a jak toho využít, abychom podpořili pocit štěstí, který v sobě nosíme?
Proč nic neočekávat
Konec starého roku a začátek nového, to všechno představuje pomyslnou tečku za měsíci, jež jsme prožili, a přirozeně to s sebou nese určitá očekávání a s nimi spojená předsevzetí. Podle jógové filosofie ale očekávání plodí jen zklamání, protože realita zpravidla nedopadá tak, jak si malujeme, z čehož potom plyne frustrace, úzkosti, smutky a stesky. Snad každý má zkušenost s rozčilením na sebe samého poté, co zjistí, že se mu zase nedaří držet předsevzetí, která si na přelomu roku naložil na bedra. Proto je lepší neočekávat, ale brát život tak, jak je, se vším všudy. Co můžeme změnit je náš pohled na věc. Jak s tím může pomoci jaro?
Proč se bráníme změnám
Nové začátky přicházející počátkem nového roku v sobě tak nesou pachuť neochoty, obavu z nezdaru a možná i kapku lenosti, kdy se nám po hodokvasech a odpočinku úplně nechce vycházet z komfortní zóny a tlačit se do nějakých závratných výkonů. Mnohdy kvůli tomu postáváme na místě, ač nechtě se držíme starých návyků, které nám sice nevyhovují, ale na které jsme zvyklí a tak je pro nás jednoduché je dále praktikovat a neochuzovat se o zdánlivé pohodlí usilováním o změnu. Protože ze změn máme strach, tak se jim podvědomě bráníme.
V čem příroda inspiruje
S přicházejícím jarem se v nás ale přirozeně probouzí chuť něco změnit, zkusit něco nového, možná navázat tam, kde jsme ztratili nebo přetrhli nit nových přesvědčení, náhledů, návyků… Částečně zbaveni stresu z povánočního pádu do běžného života plného práce a povinností si najednou připadáme lépe naladění na to se sebou něco začít dělat, což ještě umocňuje inspirace, kterou vidíme kolem sebe – pučící stromy, čerstvost, zeleň, první květinky a rostlinky razící si cestu ještě prokřehlou a částečně zmrzlou půdou, také slunce a teplo, to všechno nás motivuje začít znovu, správně, tak, jak opravdu chceme.
Co máme ve svých rukách
Naslouchejme sami sobě a poslechněme ten hlas, který nás nabádá ke změně. Využijme tvořivé pučící energie, kterou jaro přináší a procitněme společně s květenou i zvířenou z dlouhého zimního spánku. Nedávejme si předsevzetí, jen slibme sami sobě, že se pokusíme o něco více smát, o něco více radovat a o něco méně si stěžovat a stýskat si na to a na ono. Slibme si, že si budeme opakovat, že každý je svého štěstí strůjcem a že před každou situací se můžeme rozhodnout, jak na ni zareagujeme a co si z ní vezmeme.
V čem tkví nebezpečí sebelítosti
Protože mnohdy můžeme mít pocit, že se na nás valí všechno špatné, že život je k nám nespravedlivý a že si zasloužíme něco lepšího. Litovat sebe sama ale ještě nikdy nikomu neprospělo. Slavný státník, filosof, pisatel, novinář, zkrátka renesanční osobnost, která jediná měla ve své době odvahu postavit se zmocněnci zla, Adolfu Hitlerovi, totiž Winston Churchill, říkal, že nezáleží na tom, zda se nám líbí nebo nelíbí, jak se věci mají, ale na tom, co s tím uděláme.
Na nás je, co uděláme s tím, co se nám líbí nebo nelíbí
Když si Churchillův citát budeme opakovat, dojde nám, že právě na nás je, zda budeme veselí nebo smutní, zda se naštveme nebo se pokusíme pochopit motivy ostatních a neposuzovat je tak příkře, zda si budeme vybírat, čemu budeme věnovat pozornost – věcem dobrým a pozitivním, či těm špatným a negativním. S takovým životním přístupem se naučíme vidět dobro všude, protože ze všeho se můžeme poučit a ze všeho si můžeme vzít něco, co nám v konečném důsledku prospěje.
Jak využít plodivé síly jara
Využijme plodivé síly jara k tomu, abychom se rozhodli, že budeme silní, neohrožení, realističtí a svobodní. Věřme sami sobě, věřme v dobro v lidech, nezavírejme oči před negativnem, ale nenechme se jím strhnout z cesty radosti, světla a tepla. Zařaďme do jídelníčku co nejvíce čerstvých potravin, které naše přesvědčení podpoří, zkraje jara se zaměřme zejména na klíčky, které životadárnou energii přímo symbolizují. Dodržujme pitný režim, hýbejme se, odpočívejme. Věnujme se tomu, co nám dělá radost. Usmívejme se na sebe a užívejme si života.
Ať je vaše počínání úspěšné
Krabičkujeme tým