Výhody a inspirace sportování venku

Každá fyzická aktivita je pro tělo prospěšná. Trénink venku má ale určité výhody. Je to skvělý způsob, jak zvýšit úroveň kondice i četnost pohybu a jak zlepšit náladu. Tím ale benefity venkovního cvičení nekončí. Jak a v čem může pohyb venku posunout vaše výkony a posílit celkové zdraví?

Když jste venku a běháte nebo jen jdete, můžete lépe ovládat vlastní tempo, protože je to pro vás přirozené. Věřte nebo ne, ale lidé se velmi často v přirozeném prostředí, tedy venku, při běhu nebo jízdě na kole, pohybují rychleji než uvnitř, kde se musí kontrolovat, jako například při jízdě na cyklistickém trenažeru nebo běhu na páse či trenažeru eliptickém. Jaké další výhody pohyb venku přináší?

  • Jednoduchost

Venkovní aktivity bývají vnímány jako jednodušší: částečně proto, že je pohyb venku přirozenější a tedy i rychlejší, dílem i z toho důvodu, že bývá o poznání zábavnější, a proto se k němu obecně snáze donutíme a rychleji jej i ukončíme. Je totiž rozhodně záživnější rozhlížet se po okolí, kochat se přírodou, měnit terén, v němž se pohybujeme, dýchat čerstvý vzduch, než se potit u otevřeného okna a zírat na zdi v posilovně.

  • Odlišné vnímání námahy

Způsob, jímž při cvičení vnímáme námahu, má na naši výkonnost i celkový cvičební elán velký vliv. A ač se může zdát, že venku nás spoustu věcí rozptyluje, pohled na přírodní zeleň a čerstvý vzduch ve skutečnosti koncentraci podpoří: čerstvý vzduch okysličí a prokrví celé tělo, takže se nám bude hýbat lépe a snáze a především nebudeme tolik vnímat samotnou námahu. Uvnitř, kde čerstvý vzduch proudí maximálně z okna, se mezi čtyřmi stěnami můžeme intenzivněji soustředit na prožívání samotné námahy a často si přejeme, aby už skončila. 

  • Zvýšený požitek

Venku čas utíká rychleji, protože nás pohyb více baví. Jednak nám dává příležitost potkat stejně naladěné lidi a zvyšuje naši sociální vyspělost a variabilitu, jednak nám umožňuje zažít svobodu a volnost v prostředí, které je nám vlastní, jehož jsme součástí a z něhož můžeme čerpat vše, co pro celkové prospívání potřebujeme: čerstvý vzduch pro zásobení kyslíkem a čerstvou krví, vitamin D ze slunce pro silnou imunitu i silné kosti, přirozené světlo pro podporu přirozených cirkadiánních rytmů, pro dobrou náladu i duševní pohodu. Kombinace toho všeho způsobuje, že se při aktivitě venku můžeme oproti té vnitřní cítit přímo euforicky. 

  • Revitalizační efekt

Studie prokázaly, že sportování v přírodě pomůže k celkovému omlazení, oživení a revitalizaci – nejprve myšlenkově a potom i vizuálně, protože, jak jistě víme z vlastní zkušenosti, do fyzického vzhledu se promítá i vnitřní rozpoložení, tedy to, co člověk vyzařuje. A po pohybu v přírodě se budete cítit dobře, skutečně dobře, tedy budete také dobře vypadat. To je docela jednoduchá matematika. 

  • Podpora celkového zdraví

Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu je vhodný z hlediska zdraví fyzického i duševního. Bylo zjištěno, že přírodní zeleň, její přítomnost a možnost dívat se na ní, podporuje zlepšení fyzického zdraví jak objektivně, tak i subjektivně: že se zkrátka začnete cítit dobře ve svém těle a s tím souvisí i duševní pohoda a vnitřní harmonie, které často slepě a bezúspěšně hledáme a snažíme se jich dosáhnout. Společně s tím vším postupně sílí i imunita, srdce, mizí stres a pocity úzkosti.

Zumba na hřišti každé pondělí a venkovní workouty kdy a kde vás napadne

Čerstvý vzduch a pohyb na něm může postupně vaši kondici posunout do závratných rozměrů. Důležitá je pravidelnost, chuť, píle a vytrvalost. Pohyb vás musí především bavit! Pokud nemáte inspiraci, přijďte si s námi zatancovat každé pondělí v 18.00 na hřiště u gymplu v Ústí nad Orlicí, kde se můžete těšit na dávku energické zumby plné rytmů smyslných i veselých!

No a dále jsme si v našem tanečním a fitness programu CvičkyOnlajn pro vás na léto připravili výživné a krátké workouty, které nastartují spalování, zapojí celé tělo a hlavně si je můžete zacvičit kdekoliv venku, na čerstvém vzduchu. Pohyb s námi je zábavný, tak se pojďme hýbat a bavit společně! Videa ZDARMA naleznete ZDE!

Čerstvý vzduch může vaši kondici posunout na vyšší úroveň, takže běžte ven a aktivujte se ještě dnes!

Váš Krabičkujeme a CvičkyOnlajn tým