Proč se vám nedaří shodit přebytečná kila?

Je velká spousta důvodů, proč lidé nejsou úspěšní v hubnutí. Jednu věc mají často společnou. Nastavení jejich hlavy. Nevšímavé stravování. Využívání jídla jako nástroj nudy nebo na zahánění stresu a trápení. Je to i váš případ? Tak právě pro vás je dnešní článek.

V minulém článku Jak žít vědomý život jsme si vysvětlili, co znamená žít vědomě, co nám to přináší a jak se to vůbec naučit. Věděli jste ale, že všímavost a vědomost můžete využít ve více aspektech svého života a tím posunout kvalitu bytí na úplně jinou úroveň?

Mindful eating neboli vědomé stravování

Slýcháme to poměrně často „Nemůžeš zhubnout? To je v hlavě!“ Ale co je v té hlavě, to už vám nikdo neřekne. Až doteď! Vědomé stravování ve stručnosti znamená, že si uvědomujete přítomnou chvíli a to, co právě jíte, tedy nejíte automaticky to, co vám přijde pod ruku. Nemyslíte na zítřejší úkoly, které musíte splnit, ani na včerejší neduhy. Uvědomujete si, proč to konkrétní jídlo jíte, jaké máte zrovna pocity a jestli nejde o odměňování za nelehké situace nebo jestli nejíte pouze automaticky z nudy.

Věnujte se pouze jídlu

Zamyslete se nad tím, jak nejčastěji jíte. Jestli nejíte u zapnutého monitoru a nesnažíte se přečíst nejnovější drby na sociálních sítích. Jestli se nesnažíte přečíst emaily, které jste nestihli přečíst v pracovní době, jestli se u jídla nedíváte na televizi, nebo nevyřizujete telefonáty. Proč je to tak důležité? Našemu mozku trvá nejméně 15 minut, než mu dojte pocit sytosti. Pokud ho budeme u jídla zaměstnávat jinými činnostmi, sníme toho mnohem více, protože si nebudete schopni hlídat příjem a jídlo si vůbec neužijeme. No a všichni jistě dobře víte, že vyšší kalorický příjem rovná se přibývání na váze.

Jezte pomalu a nehltejte

Jak jsme napsali výše, mozku nějakou dobu trvá, než mu dojdou všechny signály těla o pocitu sytosti. Proto je důležité jíst spíše pomalu, než do sebe nasoukat mnohem více jídla za krátkou dobu. Pokud budete jíst pomalu, váš kalorický příjem bude do nasycení nižší, než při hltání. Tím samozřejmě snáze docílíte kýženého výsledku hubnutí.

Vnímejte své tělo

Náhle vás přepadne chuť na sladké a vy automaticky jdete a chuť zaženete nějakou sušenkou, dezertem, nebo čokoládou? Později si to vyčítáte, nebo to svedete na slabou vůli? Zkuste to jinak. Při dalším takovém ataku se zastavte, nadechněte se a zeptejte se. Je to pouze neodolatelná chuť? Nemám náhodou hlad, protože jsem dnes nejedl/a příliš kvalitně?

Možná vám jde na mysl i jiná otázka. Nedostal/a jsem se do takového stresu, že si zasloužím odměnu? Nenudím se? Všechny tyto otázky mají jasné řešení. Jen k sobě buďte naprosto upřímní. Pokud je problém ve špatném jídelníčku, dejte si plnohodnotnou svačinu. Pokud jste ve velkém stresu, nepřidělávejte si ještě větší trápení tím, že to budete zajídat a později se utopíte se ve výčitkách. Raději se běžte projít na vzduch, nebo si zacvičte. To je na stres mnohem účinnější. No a v případě nudy existuje tolik možných aktivit, stačí se jim vědomě otevřít a nevybrat si tu nejsnadnější možnost, která nás instinktivně napadla jako první.

Moc dobře víme, že změna životního stylu není snadná cesta vysypaná okvětními lístky růží. Občas je velmi trnitá a obsahuje hromadu překážek, které musíme (často opakovaně) překonat. Jednoduchá cesta často nikam nevede a proto věříme, že zkusíte změnu a vydáte se cestou, na které sice budete muset zdolat pár překážet, ale o to větší radost z ní budete mít.

A nezapomeňte na důležité poslání z dnešního článku. Vědomé stravování vám může pomoci zhubnout. Jednou pro vždy.

Hodně štěstí vám přeje Lucie Tvrdoňová se svým týmem Krabičkujeme.