Jak odolat letním nástrahám a udržet se fit?

Nástrahy, které na nás čekají v létě a jak jim odolat

Celý rok poctivě dřeme a makáme, abychom měli do léta do plavek co předvádět, ale až příliš často potom podlehneme pokušení, zhřešíme jednou, dvakrát, až se to stane denním pořádkem, a famózní výsledky mizí v nenávratnu. Už se vám to také stalo? Co dělat, aby se podobný scénář už neopakoval?

Plavková sezóna se blíží, což je pro ty, kteří uplynulé měsíce zasvětili práci na vysněných křivkách (třeba s našimi Krabičkami a fitness programem Cvičky Onlajn) dobrá zpráva: budou moci ukázat svou chloubu a odměnit se za úsilí, které kvůli ní dlouhý čas vynakládali. Byla by proto škoda zkazit pocit z úspěchu několika nemoudrými rozhodnutími, jejichž vlivem by veškerá naše snaha mohla přijít vniveč a my bychom se ocitli zase na začátku.

Jak odolat pokušení

Každý jistě ví, že léto není plné jen slunce, vody a venkovních sportovních aktivit, ale také různých oslav, grilování a popíjení s přáteli. Za tvrdý trénink se také často rádi odměníme oroseným pivem (a ruku na srdce, u jednoho často nezůstane) nebo pořádně krémovou zmrzlinou, ledovou tříští, ledovou kávou či přímo zmrzlinovým pohárem (proč troškařit). Na koupalištích a plážích také vidíme spoustu stánků s rychlým občerstvením a to všechno dohromady je tak lákavé, že máme pocit, že nedokážeme odolat. A upřímně? Někdy se nám ani nechce.

Klíčová je vyváženost

Stejně jako nezhubnete po jednom salátu, nepřiberete ani, když si jednou dopřejete nálož hranolek s kečupem nebo tatarkou. Stejně jako nezhubnete po jedné lekci zumby, nepřiberete ani, když jednou vynecháte a budete se raději vyvalovat u vody. Stejně, jako váš zdravý životní styl nerozhodí občasné povolení, nevytrhne někoho, kdo si soustavně nedává pozor na to, co jí a pije, jeden zdravý den. 

Aby se „občas“ nezvrtlo v „denně“

Pořád ale mluvíme o „jednou“ nebo „občas“. Jakmile se ovšem „výjimečně“ změní na „párkrát v týdnu“ a potom dokonce na „denně“, můžete mít zaděláno na pořádný problém. Léto je totiž plné pokušení a ta, když se nasčítají, mohou vytvořit doslova výbuch, který vyhodí do povětří všechny naše poctivě budované a vytrvale dodržované zásady. I proto v Krabičkách i Cvičkách ctíme zásadu vyváženosti, tedy že člověk by si neměl odpírat, co má rád, ale uvažovat nad množstvím.

Proč si u všeho hlídat množství

Podle nás tedy platí, že pokud máte rádi sladké, neměli byste se ho vzdávat. Stačí si uvědomit, že není cukr jako cukr a hledat alternativy, které to „bílé zlo“ nahradí. S naší „bezcukrovou“ cvičkovou výzvou jsme si všichni, kteří do ní šli, dokázali, že sladká chuť se dá krásně načerpat i ze zdravých pochutin jako je ovoce nebo med, vařili jsme si třeba úžasný tapiokový puding s kokosovým mlékem a mangem. Ale i u zdravých věcí je pořád nutné hlídat množství – i když zdravý, je to pořád cukr a pořád energie, kterou tělo nespálí, když jí bude víc, než potřebuje.

Takže na co si v létě dávat největší pozor? 

Zformulovali jsme pro vás několik jednoduchých a praktických zásad. Držte se jich a můžete si být jistí, že nešlápnete vedle.

  • Vyvarujte se vlčího hladu. Když přijde, sníte, na co přijdete a buďte si jistí, že tělo si řekne o něco pěkně sladkého, co mu dodá energii velmi rychle – tedy o zmrzlinu, palačinku, ledovou tříšť…
  • Pijte vodu. Hlad bývá často jen převlečená žízeň. Mějte u sebe pořád láhev nebo sklenici s vodou a nečekejte, až přijde žízeň. Pijte během celého dne, po malých dávkách, a vyhnete se nejen otravným chutím na sladké.
  • Všímejte si skrytého nebezpečí. V létě nám velmi chutnají sladké limonády, malinovky, kofoly, ochucená nealkoholická piva a mnohé další. Ty mohou velmi nenápadně zvýšit náš kalorický příjem. Dávejme si je opravdu jen výjimečně a ideálně třeba po nějaké sportovní aktivitě, třeba po tréninku na Cvičkách Onlajn nebo po příjezdu z inlinů či kola.
  • Ne každý salát je zdravý. Pokud je plný majonézy, slaniny a krutonů smažených na oleji, vyjde vás kaloricky podobně jako hranolky nebo párek v rohlíku. Když salát, tak se zdrojem bílkovin (tuňák, kuřecí maso, tofu, oříšky) a octovo-olejovou zálivkou, ne s krémovým dresingem. 
  • Rychlé občerstvení není ideální letní jídlo. Na pláž nebo koupaliště si raději namažte vlastní svačinu, nebo si po odchodu zajděte někam na večeři. Když si na hranolkách nebo párku v rohlíku ujedete občas, nic se nestane, několikrát v týdnu už je to ale na pováženou.
  • Místo svačiny. V létě byste si měli užít zmrzlinu nebo palačinku, které nabízejí stánky, abyste ale nemuseli čelit problému s nárůstem energetického příjmu, rozhodněte se, že si tuto pochoutku dáte odpoledne nebo dopoledne místo svačiny.
  • Není drink jako drink. Veškerý alkohol znamená prázdné kalorie navíc, zpomalení spalování energie z potravin (tělo musí nejprve odbourat alkohol) a zvýšení hladiny cukru v krvi a tím pádem i větší hlad a chuť na „zobání“. Některé drinky jsou ovšem méně škodlivé než jiné. Například taková piňa colada kaloricky vydá za plnohodnotný oběd. Když už si musíte dopřát, volte suché víno a hojně jej zapíjejte vodou.

Držte se užívejte si léto!

Váš Krabičkujeme tým