Válka těstovin. Celozrnné nebo bílé?

Jsou celozrnné těstoviny zdravější? A jsou ty bílé naopak špatné nebo nezdravé?

Věčné dilema, které nedá spát velké spoustě z vás. Snažíte se dodržovat zdravý životní styl a na internetu se dozvídáte tolik rozdílné informace. V čem jsou informace od nás z krabiček jiné? Používáme selský rozum a píšeme tak, aby to pochopil i laik.

V první řadě se pojďme podívat na několik hlavních důvodů, proč jsou celozrnné těstoviny považovány za „zdravější“.

Obsahují více vlákniny

Stejně jako celozrnné pečivo, tak i celozrnné těstoviny mají mnohem vyšší podíl vlákniny, než bílé pečivo či bílé těstoviny. Je tedy mnohem snazší splnit doporučenou denní dávku vlákniny, když si vybereme právě tu celozrnnou variantu.

Obsahují více mikronutrientů (minerálních látek a vitamínů)

Je také nepopíratelné, že celozrnné těstoviny obsahují více vitamínů ze skupiny B a minerálních látek jako třeba vápník, fosfor, železo, hořčík, selen. To bychom měli další plus pro celozrnné těstoviny, které jim nemůžeme upřít.

Jsou celozrnné těstoviny vhodnější pro redukci váhy?

To, co vás ale nejčastěji zajímá je, jestli jsou celozrnné těstoviny více vhodné na hubnutí, než ty bílé. Tady vás možná překvapí, že je to téměř jedno. Celozrnné těstoviny jsou skoro stejně kalorické jako ty bílé. Takže pokud vás tato otázka zajímá pouze z důvodu redukce váhy, více vás to trápit nemusí. Ale abychom byli s touto odpovědí úplně kompletní, tak díky vyššímu množství vlákniny obsažené v celozrnných těstovinách budete déle sytí. A to už by mohlo být bráno jako argument úspěšnější redukci.

Jsou bílé těstoviny nezdravé?

No a pro ucelení informací si pojďme říct, že stejně jako bílé pečivo, tak i bílé těstoviny jsou úplně zbytečným strašákem. Tyto potraviny NEJSOU nezdravé. Pouze obsahují méně vlákniny, vitamínů a minerálů, než ty celozrnné. Mají velmi podobnou kalorickou hodnotou a mají velmi podobné množství makronutrientů (tedy bílkovin, sacharidů a tuků).

Takže pokud s námi krabičkujete a někdy od nás dostanete kromě celozrnných těstovin i porci těch bílých, nemusíte se děsit, protože vám vlákninu i makronutrienty doplníme v jiné krabičce.

Byl vám tento článek užitečný?

Klidně nám napište, jaké téma máme rozebrat příště.

Lucie Tvrdoňová s celým týmem Krabičkujeme